Przewodniczący gdańskiej "S" prosi Prezesa PiS o interwencję. Chodzi o problem rybołówstwa rekreacyjnego

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów pracowników i armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Od niemal siedmiu lat próbują zwrócić uwagę Rządu na swoją niezwykle trudną i skomplikowaną sytuację. W większości są to ludzie, którzy wykonywali zawód rybaka komercyjnego, z którego musieli zrezygnować z przyczyn najczęściej od siebie niezależnych – napisał przewodniczący Krzysztof Dośla w liście do Jarosława Kaczyńskiego.
 Przewodniczący gdańskiej
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Zarząd Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Morza Bałtyckiego podjął 31 marca br. uchwałę o podjęciu akcji protestacyjnej. 

Protest spowodowany jest "brakiem rozwiązania problemu Rybołówstwa Rekreacyjnego pomimo licznych zapewnień ze strony przedstawicieli Rządu RP". Związkowcy zapowiedzieli, że zakończą akcję, gdy Rząd uruchomi program rekompensat, który pozwoli na trwałe odejście od zawodu.

Dziś w Gdańsku ma odbyć się pikieta organizowana przez NSZZ "Solidarność" Pracowników Morza Bałtyckiego.

Zakaz połowu dorsza i problemy rybaków

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla skierował 19 kwietnia br. w tej sprawie list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc i wsparcie w rozwiązaniu problemów pracowników i armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Środowisko to wraz ze swoimi rodzinami to około 1500 osób żyjących i funkcjonujących w pasie nadmorskim (w większości) województwa pomorskiego. Od niemal siedmiu lat próbują zwrócić uwagę Rządu na swoją niezwykle trudną i skomplikowaną sytuację. W większości są to ludzie, którzy wykonywali zawód rybaka komercyjnego, z którego musieli zrezygnować z przyczyn najczęściej od siebie niezależnych (ograniczenie zatrudnienia lub likwidacji firm połowowych na Bałtyku) – czytamy w liście przewodniczącego Dośli.

Szef gdańskiej Solidarności podkreślił, że rybacy specjalizowali się w połowach dorsza, zainwestowali w łodzie do połowów rekreacyjnych, a Komisja Europejska wprowadziła zakazała połowów tej ryby.

Dlatego też związkowcy podpisali 16 stycznia 2020 roku porozumienie z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W dokumencie określono między innymi kwotę pomocy finansowej, którą miały otrzymać osoby działające w sektorze Rybołówstwa Rekreacyjnego poszkodowani wskutek wprowadzenia zakazu połowu dorsza na Morzu Bałtyckim.

– Od dnia 16 stycznia 2020 roku do dnia dzisiejszego Pan Minister M. Gróbarczyk już się nie spotkał ze środowiskiem rybaków rekreacyjnych a żaden punkt porozumienia nie został przez stronę rządową zrealizowany – podkreślił Krzysztof Dośla i zwrócił się w imieniu ZR do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o pomoc.

– Nikomu z nas nie zależy na eskalowaniu konfliktu a na rozwiązaniu problemów ludzi, którzy w większości od trzech lat nie mogą wykonywać swej pracy zarobkowej, pozbawieni tej możliwości decyzjami akceptowanymi przez Rząd. Prosimy o spotkanie i interwencję w tej sprawie – zakończył przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

List został przekazany również do wiadomości premiera Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe