Co może zrobić polska diaspora wraz z polskim rządem w sprawie reparacji od Niemiec? „Historical justice for Poland”

Aby skutecznie współpracować z Polonią amerykańską niezbędne jest stworzenie efektywnego systemu komunikacji strategicznej zapewniającego na lata łączność pomiędzy Polską a największą polską diasporą w Stanach Zjednoczonych - strategicznym sojusznikiem Polski i krajów wschodniej flanki NATO. Po wizycie Prezydenta Bidena w Warszawie mamy niezwykle przychylną prasę w USA. Mamy wspaniały polski naród, Polonię rozrzuconą po świecie, która jest częścią tego narodu. Mamy wielkie dzieła polskiego intelektu, od Pawła Włodkowica, do Karola Wojtyły. Czas, aby te wszystkie zasoby należycie wykorzystać. Taka szansa dla Polski zdarza się raz na 300 lat. Budujmy polskie lobby w strategicznych dla nas krajach. Budujmy i adresujmy narrację opartą o Pax Polonica - kraju solidarności i umiłowania wolności.

Autorzy: Waldemar Biniecki (Manhattan, Kansas); Krzysztof Gajda, MBA, CPA (Sherman, Texas)

 

„Historical justice for Poland”

Polskie konsulaty w Stanach Zjednoczonych zachęcają do wspierania wysiłków posła i vice ministra MSZ Arkadiusza Mularczyka, który w Kongresie Stanów Zjednoczonych odbył cykl spotkań z senatorami i kongresmanami. Celem tych spotkań było uzyskanie wsparcia w dwóch aspektach: pomocy dla Ukrainy i pomocy Stanów Zjednoczonych dla wsparcia polskich roszczeń dla niemieckich reparacji dla Polski. Jak ocenia „Rheinische Post” „debaty o reparacjach są trucizną dla stosunków między krajami”. „Pokazała to już I wojna światowa z ogromnymi zobowiązaniami reparacyjnymi Niemiec” – ocenia, że narzucenie Niemcom w 1919 roku ogromnych reparacji, które zrujnowały kraj, przyczyniło się do wzrostu popularności Hitlera i jego mowy nienawiści. Dodaje, że Niemcy muszą pamiętać o tym, że „nie mogą po prostu odsunąć na bok tych żądań, ale przynajmniej symbolicznie i moralnie stale muszą wyznawać swoja winę”. Z kolei polski rząd musi przygotować profesjonalną kampanię informacyjną o tym, że Polska w wyniku zbrojnego napadu Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 roku straciła 6 milionów polskich obywateli, odebrano jej blisko połowę przedwojennego terytorium. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej nasz kraj stracił: 57 procent prawników, 39 procent lekarzy, 30 procent duchownych, prawie jedną trzecią kadry akademickiej. Przypomnijmy, że w nocie dyplomatycznej Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech. Czas, aby Polska z udziałem swojej diaspory poprowadziła skuteczną kampanię zatytułowaną np. „Historical justice for Poland”.

 

World Affairs Councils

Istnieje w Stanach Zjednoczonych organizacja zajmująca się sprawami międzynarodowymi, która posiada liczną sieć w największych miastach Ameryki. Byłem członkiem tej organizacji w Wisconsin przez 10 lat a ponieważ moja żona była jednym z dyrektorów tej organizacji, byłem przez ten okres zaangażowany do pracy w niej, realizując wiele programów o Polsce. Ta organizacja nazywa się: World Affairs Councils. Przy koordynacji całej kampanii przez polską ambasadę i konsulaty, przy wpływie amerykańskiej i polskiej prasy, polskich filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych, dyskusji w gronie ekspertów i wystaw można, skupiając się na amerykańskich elitach, wykreować pozytywną opowieść o Polsce; a także pokazać i uzmysłowić amerykańskiej opinii publicznej do jakiego stopnia nasz kraj został zniszczony przez dwa barbarzyńskie totalitaryzmy, które zmieniły go nie do poznania. Kampanię tę można by przeprowadzić we współpracy właśnie z World Affairs Councils.

Dziś Polska, członek EU i NATO, jest miejscem sukcesu ekonomicznego, jest skutecznie zaangażowana w pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy, przy tym – nie wypatruje asysty państw zamożniejszych. Jest wiarygodnym, niezwykle ofiarnym i solidnym członkiem NATO. Aby mówić o polsko-niemieckim pojednaniu trzeba wnikliwie i uczciwie spojrzeć na krzywdy Polaków odniesione w drugiej wojnie światowej. Nie można tego zrobić częściowo lub symbolicznie.

 

Czas, aby również polscy obywatele zaczęli dokumentować straty

Wydaje się, że pomysł, który przedstawiliśmy na łamach Tygodnika Solidarność polegający na przeprowadzeniu wśród polskich ofiar II wojny światowej i ich spadkobierców akcji identyfikacji tych ofiar i ich spadkobierców oraz przygotowanie wniosków formalno-prawnych zawierających wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zagrabionych przez nazistowskie Niemcy jest kolejnym pomysłem, który należy wykorzystać. Projekt może być przeprowadzony na ‘wzór’ „Holocaust Era Asset Restitution Taskforce” czyli zwanego potocznie projektem HEART” sponsorowanego przez Rząd Izraela i Jewish Agency for Israel (JAFI). Celem projektu było stworzenie prawnych możliwości i narzędzi do dochodzenia w drodze prawnej zadość uczynienia ofiarom Holocaustu. W wyniku tego działania stworzono 200 000 udokumentowanych wniosków, które stały się podstawą prawną do dalszych prawnych kroków w tej sprawie. Prawdopodobnie jestem jedynym Polakiem, który posiada praktyczną wiedzę na temat technicznych aspektów takiego działania. Jesteśmy więcej niż przekonani, że strona polska powinna jak najszybciej identyfikować ofiary II wojny światowej i ich spadkobierców, aby oni mogli w dowolnym dla nich czasie składać w biurze Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego formalne wnioski, zawierające wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zrabowanych lub zniszczonych przez najeźdźców niemieckich jak i oddzielnie sowieckich. Polskie ofiary II wojny światowej mają nie tylko moralne prawo do odszkodowań i rekompensat. Państwo polskie od dawna powinno dokumentować wnioski polskich obywateli i ich potomków mieszkających w kraju oraz za granicami Polski.

 

Skuteczność Polonii Amerykańskiej

Polonia amerykańska wielokrotnie udowodniła, że potrafi się zjednoczyć wokół konkretnych celów i skutecznie je zrealizować. Aby walczyć o polską niepodległość z Ameryki wyruszyli ochotnicy, nie jeńcy wojenni, w sumie 22 tysiące żołnierzy Błękitnej Armii. Polonia od początku swojego istnienia wysyła do Polski setki milionów dolarów. Zapewniła udział Stanów Zjednoczonych w finansowaniu Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki, pracowała nad stworzeniem programu emigracyjnego dla obywateli, którzy nie mogli wrócić na tereny okupowane przez Sowietów po II wojnie światowej (Displaced Persons Program), aby zapewnić im bezpieczną emigrację do USA. W ramach tego programu do USA przyjechało 150 tys. polskich obywateli. Zapewniła udział Stanów Zjednoczonych w uznaniu polskich granic na Odrze i Nysie przez państwo niemieckie. Wydatnie promowała obchody 1000 lecia państwa polskiego przez wydanie amerykańskiego znaczka pocztowego przedstawiającego białego orła w koronie z krzyżem. Doprowadziła do przeprowadzenia śledztwa w Kongresie USA w sprawie zbrodni w Katyniu i uznanie Sowietów winnych tej zbrodni. Przeprowadziła akcję lobbingową w celu poparcia starań wstąpienia Polski do NATO (pod petycją zebrano 9 milionów podpisów). Zapewniła pomoc w udziale w negocjacjach w celu przyznania obywatelom polskim rekompensaty za pracę przymusową w nazistowskich Niemczech. Przekazała do Polski ok. 200 milionów dolarów na sprzęt medyczny i pomoc dla ofiar powodzi w latach 1997 i 2001 i wiele innych.

 

Komunikacja Strategiczna

Komunikacja strategiczna polskiej diaspory jest kluczem do osiągnięcia wymiernych rezultatów w zakresie niemal wszystkich wspólnych inicjatyw - również akcji reparacji od Niemiec. Wśród osób zajmujących się profesjonalnie polską diasporą trzeba za wszelką cenę zmienić schematy myślowe z kiszki, pierogów i ludowych tańców na skuteczne i profesjonalne działania polskiej diaspory w celu promocji polskiej racji stanu i nowego wizerunku Polski.                                       

Aby skutecznie współpracować z Polonią amerykańską niezbędne jest stworzenie efektywnego systemu komunikacji strategicznej zapewniającego na lata łączność pomiędzy Polską a największą polską diasporą w Stanach Zjednoczonych - strategicznym sojusznikiem Polski i krajów wschodniej flanki NATO. Po wizycie Prezydenta Bidena w Warszawie mamy niezwykle przychylną prasę w USA. Mamy wspaniały polski naród, Polonię rozrzuconą po świecie, która jest częścią tego narodu. Mamy wielkie dzieła polskiego intelektu, od Pawła Włodkowica, do Karola Wojtyły. Czas, aby te wszystkie zasoby należycie wykorzystać. Taka szansa dla Polski zdarza się raz na 300 lat. Budujmy polskie lobby w strategicznych dla nas krajach. Budujmy i adresujmy narrację opartą o Pax Polonica - kraju solidarności i umiłowania wolności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe