„Jestem dumny, że jestem związkowcem”. Oliver Röpke został przewodniczącym EKES-u

Podczas posiedzenia plenarnego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 26 kwietnia wybrano nowego przewodniczącego tej instytucji. Został nim Oliver Röpke, który wcześniej kierował grupą pracowników EKES-u.
Posiedzenie Plenarne EKES, 26 kwietnia 2023 „Jestem dumny, że jestem związkowcem”. Oliver Röpke został przewodniczącym EKES-u
Posiedzenie Plenarne EKES, 26 kwietnia 2023 / fot. autor

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu. EKES wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest swego rodzaju łącznikiem między podejmującymi decyzje instytucjami europejskimi a obywatelami UE. Zasiada w nim 329 członków ze wszystkich państw członkowskich UE.

Co dwa i pół roku ta instytucja wybiera swoje władze. Podczas posiedzenia 26 kwietnia 2023 roku dokonano wyboru m.in. przewodniczącego EKES-u. Został nim Oliver Röpke, który wcześniej, od marca 2019 roku przewodził grupą pracowniczą w EKES-ie. W Komitecie Röpke zasiada już od 2009 roku. Przez ponad 10 lat kierował także brukselskim biurem Federacji Austriackich Związków Zawodowych.

Europa was nie zostawi

Podczas ceremonii inauguracyjnej nowych władz nowy przewodniczący nakreślił kierunki, w jakich chciałby, by EKES się rozwijał.
- Gdy w 2009 roku zostałem wybrany do EKES-u nie mogłem sobie wymarzyć, że dziś zostanę jego przewodniczącym – zaczął.
- Praca zespołowa jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. EKES jest potrzebny o wiele bardziej niż wcześniej. Wojna i inne zagrożenia dla stabilizacji Europy – one wymagają naszego zaangażowania. Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Serbii, Północna Macedonia potrzebują nas bardziej niż kiedykolwiek. Chcę wyjść w kierunku tych społeczeństw. Budujmy w nich drogę demokracji. Dlatego chciałbym, by przedstawiciele tych państw uczestniczyli w naszych codziennych pracach. Europa Was nie zostawi – przekonywał.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed ceremonią dodawał, że EKES powinien mianować honorowych ambasadorów z krajów chcących przystąpić do UE.

- Będziemy także wzmacniać współpracę z innymi krajami m.in. Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii. Jednym z moich priorytetów jest także zwalczanie totalitaryzmów. Nie ma UE bez demokracji, musimy jej bronić. To są filary naszej pracy – przekonywał Oliver Röpke w swej mowie inauguracyjnej. Dodał, że EKES musi wzmocnić swoją rolę kontrolną. Monitorować stan przestrzegania demokracji zarówno w państwach członkowskich, jak i kandydujących.

Mówmy wspólnym głosem na rzecz Europy

Zaznaczył także, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2024 roku, chciałby działać na rzecz jak najszerszej frekwencji w tych wyborach.
- Mówmy wszyscy wspólnym głosem na rzecz Europy – przekonywał.
- Demokracja uczestnicząca jest ważna. Ludzie oczekują bardziej bezpośredniego angażowania w życie publiczne. EKES powinien zainicjować stałe panele obywatelskie, by obywatele uczestniczyli w życiu publicznym. Myślę, że musimy podwoić wysiłki, by stać się jeszcze bardziej reprezentatywni. Przede wszystkim zaangażować w nasze działania młodych ludzi – przekonywał.
Mówił także o planach powołania Rady Doradczej, która wypracowywałaby zalecenia, jakie wynikałyby z perspektyw młodych ludzi, szczególnie dotyczące zmian klimatycznych. Nowy przewodniczący EKES-u zapowiedział także m.in. działania dotyczące poprawy równości płci.

Jestem dumny, że jestem związkowcem

Wreszcie wspomniał także o prawach socjalnych dla pracowników. - Jestem dumny, że jestem związkowcem, przez lata walczyłem w Austrii na rzecz pracowników i warunków ich pracy, moim celem będą zawsze priorytet wzmocnienie praw socjalnych – zapewnił.
Nowemu przewodniczącemu gratulowali m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz wiceprezydent Parlamentu Europejskiego, Evelyn Regner.
- Dawno temu spotkaliśmy się jako związkowcy, działaliśmy razem na rzecz poprawy warunków socjalnych pracowników. Teraz zastanawiamy się, jak poprawić działanie Unii Europejskiej. To wielkie wyzwania, potrzebujemy więc partnerów, którzy będą angażować się w działania UE – powiedziała.
Wcześniej, dziękując za swoją prezydenturę, ustępująca przewodnicząca Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego Christa Schweng, podkreśliła wartości, jakie przyświecały jej w pracy przewodniczącej EKES-u. - Podczas mojej kadencji pracowałem na rzecz dobrze prosperującej gospodarczo, sprzyjającej integracji społecznej i zrównoważonej Europy. Oddaję hołd ogromnej pracy członków Komitetu podczas pandemii i za przyjęcie milionów ukraińskich uchodźców po wybuchu wojny na Ukrainie.

O tym, co dla Solidarności oznacza wybór na przewodniczącego EKES-u Olivera Röpke'go, mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”, który wraz z Mateuszem Szymańskim i Marcinem Zielenieckim zasiada w Komitecie z ramienia NSZZ „Solidarność”:

- Dla nas, ale myślę, że dla całej grupy pracowniczej Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego to świetna wiadomość, że Komitetem pokieruje były przewodniczący grupy pracowniczej. Oliver to związkowiec, który nawet w swojej mowie inauguracyjnej mówił o tym, jak ta związkowa perspektywa jest dla niego ważna. Myślę, że będzie czuły na problemy pracownicze także podczas kadencji przewodniczącego EKES-u. Bardzo cieszymy się z tego wyboru – zapewnił.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe