„Jestem dumny, że jestem związkowcem”. Oliver Röpke został przewodniczącym EKES-u

Podczas posiedzenia plenarnego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 26 kwietnia wybrano nowego przewodniczącego tej instytucji. Został nim Oliver Röpke, który wcześniej kierował grupą pracowników EKES-u.
Posiedzenie Plenarne EKES, 26 kwietnia 2023 „Jestem dumny, że jestem związkowcem”. Oliver Röpke został przewodniczącym EKES-u
Posiedzenie Plenarne EKES, 26 kwietnia 2023 / fot. autor

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu. EKES wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest swego rodzaju łącznikiem między podejmującymi decyzje instytucjami europejskimi a obywatelami UE. Zasiada w nim 329 członków ze wszystkich państw członkowskich UE.

Co dwa i pół roku ta instytucja wybiera swoje władze. Podczas posiedzenia 26 kwietnia 2023 roku dokonano wyboru m.in. przewodniczącego EKES-u. Został nim Oliver Röpke, który wcześniej, od marca 2019 roku przewodził grupą pracowniczą w EKES-ie. W Komitecie Röpke zasiada już od 2009 roku. Przez ponad 10 lat kierował także brukselskim biurem Federacji Austriackich Związków Zawodowych.

Europa was nie zostawi

Podczas ceremonii inauguracyjnej nowych władz nowy przewodniczący nakreślił kierunki, w jakich chciałby, by EKES się rozwijał.
- Gdy w 2009 roku zostałem wybrany do EKES-u nie mogłem sobie wymarzyć, że dziś zostanę jego przewodniczącym – zaczął.
- Praca zespołowa jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. EKES jest potrzebny o wiele bardziej niż wcześniej. Wojna i inne zagrożenia dla stabilizacji Europy – one wymagają naszego zaangażowania. Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Serbii, Północna Macedonia potrzebują nas bardziej niż kiedykolwiek. Chcę wyjść w kierunku tych społeczeństw. Budujmy w nich drogę demokracji. Dlatego chciałbym, by przedstawiciele tych państw uczestniczyli w naszych codziennych pracach. Europa Was nie zostawi – przekonywał.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed ceremonią dodawał, że EKES powinien mianować honorowych ambasadorów z krajów chcących przystąpić do UE.

- Będziemy także wzmacniać współpracę z innymi krajami m.in. Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii. Jednym z moich priorytetów jest także zwalczanie totalitaryzmów. Nie ma UE bez demokracji, musimy jej bronić. To są filary naszej pracy – przekonywał Oliver Röpke w swej mowie inauguracyjnej. Dodał, że EKES musi wzmocnić swoją rolę kontrolną. Monitorować stan przestrzegania demokracji zarówno w państwach członkowskich, jak i kandydujących.

Mówmy wspólnym głosem na rzecz Europy

Zaznaczył także, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2024 roku, chciałby działać na rzecz jak najszerszej frekwencji w tych wyborach.
- Mówmy wszyscy wspólnym głosem na rzecz Europy – przekonywał.
- Demokracja uczestnicząca jest ważna. Ludzie oczekują bardziej bezpośredniego angażowania w życie publiczne. EKES powinien zainicjować stałe panele obywatelskie, by obywatele uczestniczyli w życiu publicznym. Myślę, że musimy podwoić wysiłki, by stać się jeszcze bardziej reprezentatywni. Przede wszystkim zaangażować w nasze działania młodych ludzi – przekonywał.
Mówił także o planach powołania Rady Doradczej, która wypracowywałaby zalecenia, jakie wynikałyby z perspektyw młodych ludzi, szczególnie dotyczące zmian klimatycznych. Nowy przewodniczący EKES-u zapowiedział także m.in. działania dotyczące poprawy równości płci.

Jestem dumny, że jestem związkowcem

Wreszcie wspomniał także o prawach socjalnych dla pracowników. - Jestem dumny, że jestem związkowcem, przez lata walczyłem w Austrii na rzecz pracowników i warunków ich pracy, moim celem będą zawsze priorytet wzmocnienie praw socjalnych – zapewnił.
Nowemu przewodniczącemu gratulowali m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz wiceprezydent Parlamentu Europejskiego, Evelyn Regner.
- Dawno temu spotkaliśmy się jako związkowcy, działaliśmy razem na rzecz poprawy warunków socjalnych pracowników. Teraz zastanawiamy się, jak poprawić działanie Unii Europejskiej. To wielkie wyzwania, potrzebujemy więc partnerów, którzy będą angażować się w działania UE – powiedziała.
Wcześniej, dziękując za swoją prezydenturę, ustępująca przewodnicząca Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego Christa Schweng, podkreśliła wartości, jakie przyświecały jej w pracy przewodniczącej EKES-u. - Podczas mojej kadencji pracowałem na rzecz dobrze prosperującej gospodarczo, sprzyjającej integracji społecznej i zrównoważonej Europy. Oddaję hołd ogromnej pracy członków Komitetu podczas pandemii i za przyjęcie milionów ukraińskich uchodźców po wybuchu wojny na Ukrainie.

O tym, co dla Solidarności oznacza wybór na przewodniczącego EKES-u Olivera Röpke'go, mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”, który wraz z Mateuszem Szymańskim i Marcinem Zielenieckim zasiada w Komitecie z ramienia NSZZ „Solidarność”:

- Dla nas, ale myślę, że dla całej grupy pracowniczej Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego to świetna wiadomość, że Komitetem pokieruje były przewodniczący grupy pracowniczej. Oliver to związkowiec, który nawet w swojej mowie inauguracyjnej mówił o tym, jak ta związkowa perspektywa jest dla niego ważna. Myślę, że będzie czuły na problemy pracownicze także podczas kadencji przewodniczącego EKES-u. Bardzo cieszymy się z tego wyboru – zapewnił.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

Politico: Jak kulawe kaczki. Przesuńcie się, Paryż i Berlin Wiadomości
Politico: Jak kulawe kaczki. Przesuńcie się, Paryż i Berlin

Przesuńcie się, Paryż i Berlin. Nowa obsada europejskich przywódców pragnie wkroczyć na scenę europejską w roli brokerów władzy, a Wasz czas na stanowisku kierowniczym może dobiegać końca – pisze "Politico". 

Pociski o zasięgu 1000 km dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę z ostatniej chwili
Pociski o zasięgu 1000 km dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał we wtorek w Warszawie umowę zakupu od USA kilkuset pocisków powietrze-ziemia AGM 158 JASSM-ER o zasięgu ok. 1000 km. To jest największy zakup jak do tej pory - podkreślił minister obrony.

Po prostu kładłem się na ziemi. Niepokojące wyznanie znanego wokalisty z ostatniej chwili
"Po prostu kładłem się na ziemi". Niepokojące wyznanie znanego wokalisty

Wojciech Łozowski znany jako "Łozo" podzielił się z fanami dramatycznym wyznaniem z przeszłości. 

Jarosław Kaczyński: Jeżeli ten rząd na to nie zareaguje, będzie to kolejna weryfikacja tezy, że jest to rząd zewnętrzny polityka
Jarosław Kaczyński: Jeżeli ten rząd na to nie zareaguje, będzie to kolejna weryfikacja tezy, że jest to rząd zewnętrzny

Wszystkie zmiany wprowadzane są po to, żeby naszą część Europy wziąć pod but – mówił we wtorek o pakcie migracyjnym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że PiS złożyło wniosek o dodatkowe posiedzenie Sejmu na temat udziału Polski w pakcie migracyjnym.

Nie żyje znany muzyk i wokalista z ostatniej chwili
Nie żyje znany muzyk i wokalista

Nie żyje Doug Ingle, muzyk i wokalista grupy Iron Butterfly. Odszedł w wieku 78 lat.

Jakaś iskra spowodowała wybuch. Niepokojący incydent na jeziorze Śniardwy z ostatniej chwili
"Jakaś iskra spowodowała wybuch". Niepokojący incydent na jeziorze Śniardwy

82-letni żeglarz trafił do szpitala wskutek wybuchu gazu z butli, do którego doszło we wtorek na jachcie w Okartowie na mazurskim jeziorze Śniardwy. Według wstępnych ustaleń policji poszkodowany nie odniósł poważniejszych obrażeń.

„Polska będzie krajem, który przyjmie najwięcej nielegalnych migrantów” Wiadomości
„Polska będzie krajem, który przyjmie najwięcej nielegalnych migrantów”

W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl, europoseł PiS Anna Zalewska informuje, że Polska będzie krajem, który przyjmie najwięcej nielegalnych migrantów. – Nie zostaniemy z niczego zwolnieni. Tusk o tym wie i oszukuje Polaków – podkreśliła polityk.

Kolejny kraj oficjalnie uznał Palestynę pilne
Kolejny kraj oficjalnie uznał Palestynę

Rząd Hiszpanii zatwierdził na wtorkowym posiedzeniu rady ministrów w Madrycie uznanie niepodległego państwa palestyńskiego.

REKLAMA

„Jestem dumny, że jestem związkowcem”. Oliver Röpke został przewodniczącym EKES-u

Podczas posiedzenia plenarnego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 26 kwietnia wybrano nowego przewodniczącego tej instytucji. Został nim Oliver Röpke, który wcześniej kierował grupą pracowników EKES-u.
Posiedzenie Plenarne EKES, 26 kwietnia 2023 „Jestem dumny, że jestem związkowcem”. Oliver Röpke został przewodniczącym EKES-u
Posiedzenie Plenarne EKES, 26 kwietnia 2023 / fot. autor

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu. EKES wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest swego rodzaju łącznikiem między podejmującymi decyzje instytucjami europejskimi a obywatelami UE. Zasiada w nim 329 członków ze wszystkich państw członkowskich UE.

Co dwa i pół roku ta instytucja wybiera swoje władze. Podczas posiedzenia 26 kwietnia 2023 roku dokonano wyboru m.in. przewodniczącego EKES-u. Został nim Oliver Röpke, który wcześniej, od marca 2019 roku przewodził grupą pracowniczą w EKES-ie. W Komitecie Röpke zasiada już od 2009 roku. Przez ponad 10 lat kierował także brukselskim biurem Federacji Austriackich Związków Zawodowych.

Europa was nie zostawi

Podczas ceremonii inauguracyjnej nowych władz nowy przewodniczący nakreślił kierunki, w jakich chciałby, by EKES się rozwijał.
- Gdy w 2009 roku zostałem wybrany do EKES-u nie mogłem sobie wymarzyć, że dziś zostanę jego przewodniczącym – zaczął.
- Praca zespołowa jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. EKES jest potrzebny o wiele bardziej niż wcześniej. Wojna i inne zagrożenia dla stabilizacji Europy – one wymagają naszego zaangażowania. Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Serbii, Północna Macedonia potrzebują nas bardziej niż kiedykolwiek. Chcę wyjść w kierunku tych społeczeństw. Budujmy w nich drogę demokracji. Dlatego chciałbym, by przedstawiciele tych państw uczestniczyli w naszych codziennych pracach. Europa Was nie zostawi – przekonywał.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed ceremonią dodawał, że EKES powinien mianować honorowych ambasadorów z krajów chcących przystąpić do UE.

- Będziemy także wzmacniać współpracę z innymi krajami m.in. Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii. Jednym z moich priorytetów jest także zwalczanie totalitaryzmów. Nie ma UE bez demokracji, musimy jej bronić. To są filary naszej pracy – przekonywał Oliver Röpke w swej mowie inauguracyjnej. Dodał, że EKES musi wzmocnić swoją rolę kontrolną. Monitorować stan przestrzegania demokracji zarówno w państwach członkowskich, jak i kandydujących.

Mówmy wspólnym głosem na rzecz Europy

Zaznaczył także, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2024 roku, chciałby działać na rzecz jak najszerszej frekwencji w tych wyborach.
- Mówmy wszyscy wspólnym głosem na rzecz Europy – przekonywał.
- Demokracja uczestnicząca jest ważna. Ludzie oczekują bardziej bezpośredniego angażowania w życie publiczne. EKES powinien zainicjować stałe panele obywatelskie, by obywatele uczestniczyli w życiu publicznym. Myślę, że musimy podwoić wysiłki, by stać się jeszcze bardziej reprezentatywni. Przede wszystkim zaangażować w nasze działania młodych ludzi – przekonywał.
Mówił także o planach powołania Rady Doradczej, która wypracowywałaby zalecenia, jakie wynikałyby z perspektyw młodych ludzi, szczególnie dotyczące zmian klimatycznych. Nowy przewodniczący EKES-u zapowiedział także m.in. działania dotyczące poprawy równości płci.

Jestem dumny, że jestem związkowcem

Wreszcie wspomniał także o prawach socjalnych dla pracowników. - Jestem dumny, że jestem związkowcem, przez lata walczyłem w Austrii na rzecz pracowników i warunków ich pracy, moim celem będą zawsze priorytet wzmocnienie praw socjalnych – zapewnił.
Nowemu przewodniczącemu gratulowali m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz wiceprezydent Parlamentu Europejskiego, Evelyn Regner.
- Dawno temu spotkaliśmy się jako związkowcy, działaliśmy razem na rzecz poprawy warunków socjalnych pracowników. Teraz zastanawiamy się, jak poprawić działanie Unii Europejskiej. To wielkie wyzwania, potrzebujemy więc partnerów, którzy będą angażować się w działania UE – powiedziała.
Wcześniej, dziękując za swoją prezydenturę, ustępująca przewodnicząca Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego Christa Schweng, podkreśliła wartości, jakie przyświecały jej w pracy przewodniczącej EKES-u. - Podczas mojej kadencji pracowałem na rzecz dobrze prosperującej gospodarczo, sprzyjającej integracji społecznej i zrównoważonej Europy. Oddaję hołd ogromnej pracy członków Komitetu podczas pandemii i za przyjęcie milionów ukraińskich uchodźców po wybuchu wojny na Ukrainie.

O tym, co dla Solidarności oznacza wybór na przewodniczącego EKES-u Olivera Röpke'go, mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”, który wraz z Mateuszem Szymańskim i Marcinem Zielenieckim zasiada w Komitecie z ramienia NSZZ „Solidarność”:

- Dla nas, ale myślę, że dla całej grupy pracowniczej Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego to świetna wiadomość, że Komitetem pokieruje były przewodniczący grupy pracowniczej. Oliver to związkowiec, który nawet w swojej mowie inauguracyjnej mówił o tym, jak ta związkowa perspektywa jest dla niego ważna. Myślę, że będzie czuły na problemy pracownicze także podczas kadencji przewodniczącego EKES-u. Bardzo cieszymy się z tego wyboru – zapewnił.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe