Przełom w śledztwie ws. wybuchu gazociągu Nord Stream? Są zdjęcia

26 września 2022 roku opinią publiczną wstrząsnęła informacja o eksplozji gazociągu Nord Stream. W wyniku eksplozji zniszczone zostały trzy z czterech nitek gazociągu. Od tamtej pory trwa śledztwo ws. przyczyn wybuchu.
Pilne! Przełom w śledztwie ws. wybuchu gazociągu Nord Stream? Są zdjęcia
Pilne! / grafika własna

Jeszcze w marcu 2023 niemiecki serwis informacyjny T-online ustalił, że rosyjskie okręty, w tym jednostki podwodne, miały pływać w okolicach gazociągów Nord Stream na kilka dni przed ich wysadzeniem. według ustaleń niemieckiego medium, chodzi m.in. o okręt specjalny SS-750 ze specjalistyczną łodzią podwodną na pokładzie, holownik "Aleksander Frołow" i trzy jednostki bojowe mogące zapewniać ochronę.

 

Rosyjski statek specjalny

- Rosyjski statek specjalny SS-750 znajdował się w pobliżu rur Nord Stream cztery dni przed wysadzeniem rur 26 września ubiegłego roku. Specjalna jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań podwodnych i posiada na pokładzie mini łódź podwodną typu AS-26 Priz.

Norweskie Dowództwo Obrony potwierdza w odpowiedzi na kontrolę dokumentów, że 26 zdjęć rosyjskiego okrętu wykonano z duńskiej łodzi patrolowej, która znajdowała się w rejonie na wschód od Bornholmu w dniu 22 września 2022 r.

„To niesamowicie interesujące. SS-750 to specjalny statek zaprojektowany właśnie do operacji podwodnych” – mówi szwedzki badacz, ekspert ds. Rosji i wywiadu Joakim von Braun.

- czytamy na duńskim portalu Inforation.dk

 

Coś podejrzanego

26 zdjęć SS-750 miało zostać wykonanych przez duński statek patrolowy P524 Nymfen 22 września 2022 r.

Jak już wcześniej pisał duński portal Information, z reakcji jednostek wojskowych kilku krajów jasno wynikało, że w dniach 21-22 września wydarzyło się coś podejrzanego. W ciągu kilku godzin zarówno duńskie, szwedzkie, jak i niemieckie siły obronne wysłały okręty w rejon, który był również patrolowany przez samoloty obserwacyjne ze Szwecji i Polski.

Przyczyny wybuchu Nord Stream są obecnie badane przez władze duńskie, szwedzkie i niemieckie. Nie wiadomo, kiedy śledztwo zostanie zakończone.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe