Rosja ma nowy plan. Pretekstem ma być "ochrona Bałtyku"

Rosja najwyraźniej chce manipulować zachodnimi ekspertami i rozpowszechniać narrację Kremla za pomocą fikcyjnej organizacji. Niemieckie media - WDR, NDR i „Sueddeutsche Zeitung” – poinformowały, że Moskwa chce wykorzystać w tym celu temat zanieczyszczenia Bałtyku.
Zatoka Fińska  Rosja ma nowy plan. Pretekstem ma być 
Zatoka Fińska / fot. Wikipedia / Gulf of Finland

Inwazja na Ukrainę stała się przyczyną izolowania Rosji na arenie międzynarodowej. „Teraz Moskwa najwyraźniej chce to zmienić: aby móc lepiej realizować swoje cele polityczne, Rosja planuje międzynarodową inicjatywę naukową" – twierdzą niemieckie media.

Kwestia zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego miałaby zostać wykorzystana do wpływania na zachodnich ekspertów i rozpowszechniania kremlowskich narracji - ustaliły wspólnie WDR, NDR i „Sueddeutsche Zeitung” przy wsparciu międzynarodowych mediów.

Rosja planuje powołanie forum naukowego

Źródłem tej informacji jest pismo, pochodzące najprawdopodobniej z biura prezydenta Rosji. „Zgodnie z tym dokumentem, Rosja planuje powołanie nowego forum naukowego, które oficjalnie zajmie się – istotnie stanowiącym problem - zanieczyszczeniem Bałtyku” – opisuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Dokument, datowany na styczeń 2023 roku, przewiduje m.in. wznowienie dialogu z Rosją poprzez „europejskie podmioty z sektora nauki, kultury i organizacji pozarządowych”. Nazwa tego forum to Platforma Bałtycka. Oprócz krajów bałtyckich „wyraźnie” wymienione są tam także Niemcy oraz Skandynawia – podkreśla RND.

Zdaniem zachodnich służb specjalnych dokument ten jest autentyczny i wygląda na „klasyczną operację wywiadowczą poprzez wywieranie wpływu”. „Taka strategia ma na celu powrót do rozmów z poszczególnymi krajami europejskimi pod pozorem dyskusji o ochronie morza. (…) Harmonogram zakładał pierwsze spotkania na jesień 2023 roku” – dowiedziało się RND. Platforma Bałtycka miałaby celowo doprowadzić do „stopniowego przejścia dyskusji od kwestii niepolitycznych do aktualnych treści politycznych”.

Jak zaznaczył Aleksander Toots, szef służb bezpieczeństwa wewnętrznego Estonii, taka strategia nie jest niczym nowym. – Rosja próbuje podjąć sprawy, które interesują "zwykłych" ludzi. Kwestie klimatu i środowiska są tego dobrym przykładem – dodał.

Zdaniem Mariusa Laurinavicziusa, politologa z Litwy, za pośrednictwem takich przedsięwzięć Rosja chce nawiązać kontakt z liderami opinii. Celem takiego kontaktu może być werbowanie rosyjskich agentów wpływu.

Jak podkreśla RND, w przeszłości Rosja stosowała takie strategie przy budowie gazociągów Nord Stream 1 i 2, gdzie w grę wchodziło także „zaangażowanie w polityczne grupy dyskusyjne oraz stowarzyszenia biznesowe”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe