Morawiecki: Ciągłość władzy jest bardzo potrzebna

Największy sukces to niewątpliwie uszczelnienie budżetu i naprawa finansów publicznych, bo to jest praźródło naszych sukcesów w polityce społecznej – mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla i.pl. Zapowiedział także, iż kwestia ewentualnej koalicji będzie rozważana po wyborach.
Morawiecki  Morawiecki: Ciągłość władzy jest bardzo potrzebna
Morawiecki / PAP/Marcin Gadomski

W drugiej części rozmowy opublikowanej w niedzielę rano premier podkreślił, że realizacja stworzonych przez rządy PiS i jego koalicjantów programów społecznych będzie możliwa jedynie w wypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Dodał, że w jego opinii rządy obecnej opozycji będą powrotem do „polityki na nie”, która jak zauważył dominowała do roku 2015.

„My inwestujemy, budujemy, rozwijamy, tworzymy nowe miejsca pracy dla mieszkańców, bez różnicowania regionów. Oni stawiali na rozwój wielkich miast, podczas gdy powiaty i gminy się nie liczyły. Polacy masowo wyjeżdżali na emigrację. To była wielka tragedia dla tych ludzi. Dlatego dzisiaj wielką radością jest dla mnie, że dzięki naszej polityce gospodarczej i naprawie finansów publicznych, jest powrót tysięcy Polaków” – zauważył Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o finansach publicznych

„Kiedy mieszkańcy miasteczek przypomną sobie, jak przed 2015 rokiem wyglądała ich rzeczywistość, jak wyglądały szpitale, drogi, szkoły, to zrozumieją, czym grozi zmiana władzy. A ciągłość władzy jest bardzo potrzebna, żeby kontynuować nasze programy społeczne i gospodarcze, a także naprawę finansów publicznych” – mówił szef rządu.

Naprawę finansów publicznych premier określił jako kluczowy element rządów Zjednoczonej Prawicy, kluczowy także dla wzmocnienia militarnego potencjału państwa. „To właśnie uszczelnienie podatków jest podstawą wielkich inwestycji w bezpieczeństwo i zakupów sprzętu, w tym zamówień w rodzimym przemyśle zbrojeniowym, np. Krabów czy Rosomaków” – dodał premier. Poinformował również, że ma nadzieję, iż zapowiadana produkcja armatohaubic Krab w zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach będzie mogła rozpocząć się „jak najszybciej” i obecnie jest „w fazie uzgodnień”.

Odpowiadając na pytanie o ewentualną koalicję rządową z Konfederacją lub PSL po wyłonieniu nowego parlamentu premier powiedział, że takie spekulacje wolałby „zostawić na czas po wyborach”. W jego opinii jedną z najważniejszych kwestii po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. będzie program budowy mieszkań, który uznał za jedną ze słabości rządów Zjednoczonej Prawicy.

„Aczkolwiek pragnę zauważyć, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o budowę mieszkań – to było blisko 240 tys. mieszkań. To najwięcej oddanych do użytku w czasach III RP. Zanim więc będziemy się samobiczować, to warto wspomnieć o tym sukcesie. Ale mam również sporą dozę krytycyzmu wobec tego, czego nie udało się zrobić” – wyjaśnił premier. W jego opinii osiągnięcie liczby 300 tysięcy oddawanych do użytku mieszkań możliwe jest w ciągu 3-4 lat, ale „w tej sprawie decydująca będzie trzecia kadencja” rządów ZP.

Zapowiedział także podjęcie prac nad reformą sądownictwa, tak „aby odbywała się ona w większym porozumieniu z szeroko rozumianym środowiskiem sędziowskim”, w którym jak dodał jest „wielu ludzi dobrej woli”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe