Niemieckie media ostrzegają: Nieprzewidywalna Polska największym na świecie niejądrowym mocarstwem

Magazyn Compact jest uważany za medialne ramię niemieckiej AfD. Od jakiegoś czasu publikuje mocno nieprzychylne Polsce materiały.
Żołnierze Wojska Polskiego Niemieckie media ostrzegają: Nieprzewidywalna Polska największym na świecie niejądrowym mocarstwem
Żołnierze Wojska Polskiego / TT Mariusz Błaszczak

Sven Reuth na łamach Magazynu Compact opisuje "bezprecedensową rozbudowę armii" w Polsce, na jego internetowych łamach czytamy, że roczny budżet wojskowy Polski wzrośnie prawie trzykrotnie z 13 mld do 31 mld dolarów w 2023 roku - wynika z danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem Sipri - Poparcie dla reżimu Zełenskiego jest ogromne - czytamy.

Czytaj również: „Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

 

Zamówienia nie trafiają do Niemiec

Medium kojarzone z AfD przypomina, że Polska jesienią ubiegłego roku została przyjęta do programu Foreign Military Financing USA, w związku z czym część sprzętu jest nawet finansowana przez "nowego najlepszego przyjaciela zza oceanu". Równolegle rząd premiera Mateusza Morawieckiego forsuje też "gigantyczną" umowę zbrojeniową z Koreą Południową. W sierpniu 2022 roku zamówiła ona 1000 czołgów K2 Black Panther, prawie 700 haubic K9 i 48 myśliwców FA-50. W zamian Seul zobowiązał się do produkcji części tej broni w fabrykach, które obecnie powstają w błyskawicznym tempie na wschód od Odry. Autor zwraca uwagę na to, że żadne z zamówień na rozbudowę polskiej armii nie trafiło do Niemiec, co ma być wynikiem tradycyjnej "gemranofobii, która z wybuchem wojny znów nabrała cech obsesyjnych i urojeniowych". Czuje się również "spoliczkowany" żądaniami reparacji.

 

Największe na świecie mocarstwo niejądrowe

- Fakty są takie: nasz wschodni sąsiad prawdopodobnie już wkrótce stanie się największym na świecie mocarstwem niejądrowym na płaszczyźnie militarnej, przy czym w Polsce toczy się już ożywiona debata na temat tego, czy kraj ten nie powinien nawet nabyć broni jądrowej. Państwo nad Wisłą pozostanie nieprzewidywalne - i w najbliższych latach znów ogromnie urośnie w siłę militarną.

- ostrzega Reuth

[z całością materiału można się zapoznać tutaj]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat Dawida Kubackiego. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Są nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Na instagramie Marty Kubackiej pojawiły się nowe informacje. Wygląda na to, że powoli wszystko dobrze się układa.

Nie żyje aktor znany z popularnego serialu. Miał 52 lata z ostatniej chwili
Nie żyje aktor znany z popularnego serialu. Miał 52 lata

Media obiegła smutna informacja. Nie żyje amerykański aktor Mike Batayeh. Mężczyzna był znany m.in. z roli Dennisa w popularnym serialu "Breaking Bad". Miał 52 lata.

Małopolska: Zawalił się budynek gospodarczy w Falniowie. Trwa akcja ratownicza z ostatniej chwili
Małopolska: Zawalił się budynek gospodarczy w Falniowie. Trwa akcja ratownicza

Strażacy ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej pracują na miejscu zawalonego budynku gospodarczego w Falniowie (pow. miechowski). W budynku przygnieciona jest jedna osoba – poinformował PAP rzecznik małopolskiej straży Hubert Ciepły. W środku znajdują się również zwierzęta.

Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach. Ukraińcy chwalą polski sprzęt wojskowy z ostatniej chwili
"Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach". Ukraińcy chwalą polski sprzęt wojskowy

Przekazany przez Polskę sprzęt potwierdził swoją jakość na froncie. Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach - ocenia w rozmowie z PAP.PL wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Łukaszenka podjął decyzję: Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski z ostatniej chwili
Łukaszenka podjął decyzję: "Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski"

Alaksandr Łukaszenka powołał nowego szefa służby granicznej Białorusi. Został nim Konstantin Mołostow, który ma posiadać bardzo bliskie związki z Rosją. Głos w tej sprawie zabrał pełnomocnik polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Szynkowski vel Sęk: Deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowo uzgadniana z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowo uzgadniana

Publiczne deklaracje dwójki komisarzy UE potwierdzają, że sprawa nowelizacji ustawy o SN była przedmiotem szczegółowych uzgodnień, a wejście w życie ustawy, skierowanej do TK, otworzyłoby drogę do pozyskania funduszy z KPO - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Nie ma zgody na przymusową relokację migrantów z ostatniej chwili
"Nie ma zgody na przymusową relokację migrantów"

Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest znane od lat i koresponduje ono z wypowiedziami przedstawicieli rządu; nie ma zgody na przymusową relokację migrantów w UE - mówiła w sobotę w PR24 prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Nowy program w TVP. Prowadzącymi Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek z ostatniej chwili
Nowy program w TVP. Prowadzącymi Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek

Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek mają poprowadzić nowy program na antenie Telewizji Polskiej – "Arena poglądów". Format będzie realizowany z udziałem publiczności.

Wiceszefowa KE: Nowelizacja ustawy o SN wypełnia kamień milowy z ostatniej chwili
Wiceszefowa KE: Nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamień milowy"

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w rozmowie z TVN24 potwierdziła, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który obecnie czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa i odblokuje środki z KPO.

Lokalne postępy ukraińskich wojsk pod Bachmutem z ostatniej chwili
Lokalne postępy ukraińskich wojsk pod Bachmutem

Na różnych odcinkach frontu ukraińskim wojskom udało się posunąć do przodu na odległość do 1,4 km – powiedział w sobotę na antenie telewizji rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty, relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu.

Emerytury
Stażowe