"Brak podstaw". Sąd zdecydował ws. sędziego Żurka

Po decyzji katowickiego sądu ws. oddalenia wniosku sędziego Waldemara Żurka o nakazanie Sądowi Okręgowemu w Krakowie powierzenia mu obowiązków w wydziale, z którego został przesunięty, brak jest podstaw do powstrzymywania się przez niego od pracy w wydziale, gdzie został przesunięty – przekazał w sobotę krakowski sąd.
Waldemar Żurek
Waldemar Żurek / screen video - wyborcza.pl

To kolejny etap sprawy, którą sędzia Żurek wytoczył Sądowi Okręgowemu w Krakowie, zarzucając kierownictwu tej jednostki m.in. mobbing. 15 marca br. w wydziale pracy Sądu Okręgowego zapadł wyrok w procesie pierwszej instancji, uwzględniający większość wniosków sędziego Żurka, m.in. ws. przeniesienia go w sierpniu 2018 r. do innego wydziału krakowskiego sądu.

Sprawa sędziego Żurka

W połowie marca katowicki sąd wyrokiem przywrócił sędziego Żurka do orzekania w wydziale, z którego został przesunięty – w rygorze natychmiastowej wykonalności. Wcześniej, 3 marca br. katowicki sąd uwzględnił zabezpieczenie powództwa sędziego w tym punkcie, czyli przywrócenia go do wydziału II odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Zabezpieczenie to było wykonalne.

W sobotę wieczorem rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Beata Górszczyk rozesłała link do wydanego tego dnia komunikatu, w którym poinformowała o zmianie postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z 3 marca br. i oddaleniu wniosku powoda Waldemara Ż. o udzielenie zabezpieczenia.

"Sąd Okręgowy w Katowicach, XI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie trzech sędziów, po rozpoznaniu 28 kwietnia 2023 roku w Katowicach sprawy z wniosku Waldemara Ż. przeciwko Sądowi Okręgowemu w Krakowie przy udziale Prokuratora Okręgowego w Katowicach, działając na skutek zażalenia powoda, pozwanego – Sądu Okręgowego w Krakowie i Prokuratora Okręgowego w Katowicach na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach z 3 marca 2023 roku, sygn. akt XI P 33/20, uwzględniając przedstawiane przez Sąd Okręgowy w Krakowie stanowisko, zmienił wskazane postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 3 marca 2023 roku i oddalił wniosek powoda Waldemara Ż. o udzielenie zabezpieczenia nakazującego Sądowi Okręgowemu w Krakowie powierzenie powodowi obowiązków służbowych w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie i zwolnienie go od dokonywania jakichkolwiek czynności służbowych wynikających z podziału czynności z 27 sierpnia 2018 roku" – napisała sędzia Górszczyk.

"Zażalenie powoda Waldemara Ż. zostało oddalone" – zaznaczyła.

"Tym samym potwierdzone zostało stanowisko władz Sądu Okręgowego w Krakowie, iż brak jest podstaw do powstrzymywania się przez powoda od wykonywania czynności służbowych w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Krakowie" – wskazała rzeczniczka krakowskiego sądu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości – Mirosława Masłowska. Wiadomść o śmierci byłej parlamentarzystki przekazał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Emerytury
Stażowe