Jasna Góra: Główne uroczystości odpustowe NMP Królowej Polski

Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się 3 maja główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tegoroczne świętowanie było także przypomnieniem o sile ducha o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego przeora klasztoru z czasów potopu szwedzkiego w 350. rocznicę jego śmierci. Zanoszona była szczególna modlitwa o zachowanie chrześcijańskiego ducha narodu, pokój na świecie oraz trwałe pojednanie i przebaczenie polsko-ukraińskie.
 CZĘSTOCHOWA, UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI Jasna Góra: Główne uroczystości odpustowe NMP Królowej Polski
CZĘSTOCHOWA, UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI / PAP/Zbigniew Meissner

Przebaczenie

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał w kazaniu o przypadającej w tym roku 80. rocznicy rzezi Polaków na Wołyniu. W tym kontekście zauważył, że „w życiu nie wszystko można rozwiązać za przyczyną sprawiedliwości, bo tam, gdzie trzeba postawić granicę złu, ktoś musi kochać więcej niż trzeba, aby rozpocząć nową historię”.

- Przebaczenie uprzedza pojednanie - podkreślił kaznodzieja i wyjaśniał, że „każda ze stron powinna mieć swój udział w pojednaniu na miarę własnej odpowiedzialności oraz własnych możliwości”. - Jeżeli drogę pojednania zaczynalibyśmy od wzajemnego licytowania się i wypominania sobie wielkości win, to w wielu sytuacjach byłoby ono nie tylko bardzo trudne, ale wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Przebaczenie i pojednanie wymaga bowiem postawy szlachetności obu stron”.

Jako przykład gestu przebaczenia abp Gądecki wskazał na orędzie polskich biskupów do biskupów niemieckich po II wojnie światowej.

Modlił się też, aby miłość stała się balsamem dla zranionych serc. Zauważył także, że beatyfikowana już wkrótce rodzina Ulmów jest dla wszystkich przykładem wierności i stawania po stronie potrzebujących pomocy.

Wyjątkowa "pielgrzymka"

Modlitwę o pokój przynieśli na Jasną Górę też przedstawiciele Białorusi, którzy przybyli z wyjątkową "pielgrzymką" 14 kopii najsłynniejszych wizerunków Maryi z białoruskich sanktuariów. Ikony od dwóch lat peregrynują po Białorusi, teraz w intencji pokoju. Podczas Sumy poświęcona została kopia Jasnogórskiego Obrazu, która dołączy do pielgrzymujących wizerunków Matki Bożej.

Ojciec Kordecki

Na Wałach, na Bastionie o. Kordeckiego, gdzie od 1861 r. stoi odsłonięty potajemnie przed władzą carską jego pomnik, zainaugurowana została dziś wystawa o obrońcy klasztoru, który wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa.

Witając uczestników głównych uroczystości, przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że to o. Kordecki, „gdy cała Polska znalazła się w ręku szwedzkich najeźdźców, gdy zniknęła nadzieja, wierzył i ufał, że obrona Jasnej Góry obudzi z uśpienia Polaków i poderwie do zwycięskiej walki”.

- Wiedział dobrze, że broni wartości, jakimi są wiara katolicka i wolność narodu. Pokazał swoim potomnym, że trzeba mieć niepodległego ducha, nawet jeżeli Ojczyzna jest w niewoli. Potęga wiary, potęga nadziei to jest geniusz dziejowy o. Augustyna Kordeckiego - powiedział w 1973 r. kard. Karol Wojtyła - zauważył o. Arnold Chrapkowski i dodał: „niech ogromne dziedzictwo o. Augustyna stanie się wezwaniem do jedności w budowaniu dobra, dla pomyślnej przyszłości Polski i wszystkich Polaków. Niech przywołuje do strzeżenia skarbca ponadczasowych wartości, aby korzystanie z wolności było ku zbudowaniu, a nie ku upadkowi”.

Na wystawie przygotowanej na czterech dużych kostkach znalazły się unikatowe zdjęcia z archiwum jasnogórskiego i opis najważniejszych wydarzeń z życia o. Kordeckiego. - Jest tam m.in. akt urodzenia Klemensa Kordeckiego - kopia z ksiąg parafialnych, są fragmenty zapisów klasztornych kronik. Są zdjęcia dwóch monstrancji - gotycko-renesansowej z 1542 r., z którą zakonnik kroczył w procesji po jasnogórskich Wałach w czasie oblężenia szwedzkiego i tej, która w 1672 r. została ufundowana jako wotum dziękczynne za ocalenie Jasnej Góry i Polski. Wspaniała monstrancja jako dziękczynne wotum za zwycięstwo nad Szwedami w 1655 r. została wykonana siedem lat po „potopie” na polecenie o. Kordeckiego.

Obchody

W uroczystościach Królowej Polski licznie wzięli udział pielgrzymi z kraju i zagranicy. Z kotylionami w barwach narodowych dotarli uczestnicy projektu „Z biało-czerwoną w powiecie częstochowskim”. Przybyła grupa Polaków z Litwy z rejonu Soleczniki.

Sumę odpustową poprzedził program „O. Kordecki - bohaterski obrońca klasztoru” przygotowany przez uczniów częstochowskiego LO im. Matki Bożej Jasnogórskiej.

Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowiony został Millenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości z 3 maja 1966 r., o którym Prymas Wyszyński mówił m.in.: „chciałem obronić Kościół przed zaprogramowaną ateizacją i przygotować Kościół na nowe millenium. Gorąco pragnę, by Naród polski pozostał wierny tym zobowiązaniom”. Oryginalny tekst tego Aktu znajduje się w srebrnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

it / Jasna Góra


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Emerytury
Stażowe