Napięcia kulturowe. „Sztuka i nowy autorytaryzm”

W przeszłości sztuka współczesna miała tendencję do buntu lub sprzeciwu wobec ortodoksyjności. Polscy artyści poszukiwali alternatywnych sposobów pokazywania swoich prac w odpowiedzi na oficjalną państwową estetykę komunistycznego socrealizmu. Na Zachodzie abstrakcyjny ekspresjonizm, pop-art, performance, sztuka konceptualna i sztuka nowych mediów odegrały ważną rolę w odrzuceniu głównego nurtu sztuki ich epoki.
"Blasphemy Tagged". Taravat Talepasand / materiały organizatora

Wydaje się, że to, co kiedyś było przejawem artystycznego buntu i – jak na ironię – wywodzi się z tamtych buntowniczych artystycznych działań, jawi się obecnie jako nowo wykreowany autorytaryzm i ortodoksyjność.

Nasza dyskusja skupi się na temacie nowego autorytaryzmu w sztuce i da głos alternatywnym ideom, które się z nim nie zgadzają. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z przeszłości? Czy powstają nowe ruchy artystyczne, które sprzeciwiają się przytłaczającemu elitaryzmowi i konformizmowi neoliberalnej i lewicowej sztuki „przebudzonej”?

 

Dyskutanci

Kaya Szulczewska – twórczyni internetowa znana jako Kayaszu. Jedna z pierwszych w Polsce propagatorek ciałopozytwności. Założycielka społecznościowego projektu „Ciałopozytw”. Od 2019 r. za publiczną krytykę seksbranży i sprzeciw wobec denializmu płci (ideologii transgender) stała się ofiarą praktyk cancel culture. 

Taravat Talepasand – artystka, aktywistka i edukatorka, której pracochłonna interdyscyplinarna praktyka malarska kwestionuje normatywne zachowania kulturowe na tle współczesnej nierównowagi sił. Jako irańsko-amerykańska kobieta Taravat bada tabu kulturowe, które odnoszą się do płci i władzy politycznej. Jej podejście do figuracji odzwierciedla wymianę wiedzy i doświadczeń – lub też jej brak – w zachodnim społeczeństwie.

Ignacy Czwartos – polski artysta współczesny. Obecnie jego prace są prezentowane w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, wcześniej wystawiane były w kluczowych galeriach i muzeach, takich jak np. MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Jego twórczość celowo nawiązuje do europejskiego modernizmu, zwłaszcza estetyki Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana, a dzięki połączeniu sztuki figuratywnej i abstrakcyjnej jest także przewrotnie dowcipna. Najnowsze obrazy Czwartosa przypominają o ważnej roli odegranej przez Żołnierzy Wyklętych oraz ich heroizmie w walce z komunistycznymi rządami w Polsce – doniosłym elemencie najnowszej historii Polski, który ignorowany jest przez współczesny świat sztuki.

 

Dyskusja

Dyskusja odbędzie się 11 maja 2023 o godzinie 18:30 w Pracowni, na parterze Zamku Ujazdowskiego.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Dyskusja będzie transmitowana na żywo na YouTube Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe