GEOPOLITYCZNA GIEŁDA 2023

GEOPOLITYCZNA GIEŁDA 2023

Na zakończonym wczoraj, w środę Istambul Security Conference - międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu - mówiłem o zmianach w światowej geopolityce po agresji Rosji na Ukrainę. Wzrosła oto rola USA, a z organizacji międzynarodowych – NATO (które przecież przechodziło kryzys po upadku ZSRS). Zwiększyły się też - mimo, że tam przecież zaczęła się pandemia! - Chin, które wystąpiły ostatnio jako akuszer sensacyjnego porozumienia miedzy Iranem a Arabią Saudyjską, a więc skłóconymi przez dekady dwoma potężnymi państwami muzułmańskimi - teraz Pekin występuje z propozycjami pokojowymi dotyczącymi Kijowa i Moskwy. Wzrosła też rola Turcji, nie tylko jako „ojca chrzestnego” morskiego korytarza dla zboża z Ukrainy. Przy zachowaniu wszelkich proporcji znacząco zwiększyło się również znaczenie Polski jako partnera USA nr 1 w Unii Europejskiej (ale też znaczenie całego naszego regionu). A Rosja? Wyraźnie osłabła w skali globu - ale na niektórych kontynentach paradoksalnie powiększyła swoje wpływy: tak jest w Afryce i Arktyce. Sytuacja wszak jest dynamiczna - nic nie jest żadnemu państwu dane raz na zawsze.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Polska poderwała myśliwce. Jest komunikat wojska z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce. Jest komunikat wojska

Wzmożona aktywność lotnictwa rosyjskiego zmusiła polskie i sojusznicze siły do poderwania samolotów w celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - Nie wyrzeknę się krzyża Wiadomości
Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - "Nie wyrzeknę się krzyża"

Ks. Michał Rapacz, proboszcz z Płok, zamordowany przez komunistów 12 maja 1946 r. został ogłoszony błogosławionym. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Burza w Chinach. Premier Li Qiang nie przyjmie niemieckiego wicekanclerza Wiadomości
Burza w Chinach. Premier Li Qiang nie przyjmie niemieckiego wicekanclerza

Pogłębia się konflikt chińsko-niemiecki na tle unijnych planów wprowadzenia ceł na chińskie samochody elektryczne.

Polacy z medalami mistrzostw Europy w pływaniu z ostatniej chwili
Polacy z medalami mistrzostw Europy w pływaniu

Srebrne medale w piątkowych konkurencjach pływackich mistrzostw Europy w Belgradzie wywalczyli Ksawery Masiuk na 50 m st. grzbietowym i mieszana sztafeta 4x100 m st. dowolnym. Biało-czerwoni dziewięć razy stawali już na podium i zajmują 14. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Nie wiem, co będzie. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Nie wiem, co będzie". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Teresa Lipowska, która od lat związana jest z "M jak miłość" wyznała, że od pewnego czasu żyje w niepewności. Wszystko przez sposób organizacji jej pracy, jaki narzucają jej twórcy serialu. 

Euro 2024. Polska przegrywa mecz z Austrią. Co dalej? z ostatniej chwili
Euro 2024. Polska przegrywa mecz z Austrią. Co dalej?

Polscy piłkarze mogą jako pierwsi zostać wyeliminowani z mistrzostw Europy w Niemczech. Po piątkowej porażce z Austrią 1:3 utrzymają się w turnieju tylko w przypadku, jeśli w wieczornym meczu tej samej grupy Holandia pokona Francję.

Wielki błąd. Putin straszy Koreę Południową z ostatniej chwili
"Wielki błąd". Putin straszy Koreę Południową

Władimir Putin w zdecydowanych słowach zareagował na propozycję pomocy ze strony Korei Południowej dla Ukrainy. Prezydent Rosji zaczął straszyć, że taki scenariusz "byłby bardzo dużym błędem".

Lekarka z Poznania zatrzymana. Sprzedawała recepty na fentanyl z ostatniej chwili
Lekarka z Poznania zatrzymana. Sprzedawała recepty na fentanyl

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali lekarkę, która handlowała receptami na opioidy, w tym na fentantyl. Funkcjonariusze ustalili, że kobieta mogła sprzedać nawet 800 recept.

TVP twierdzi, że doszło do ataku hakerskiego w czasie meczu Polaków z ostatniej chwili
TVP twierdzi, że doszło do ataku hakerskiego w czasie meczu Polaków

Podczas piątkowego meczu Polska - Austria infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi cybernetycznemu - poinformowała TVP w komunikacie. Celem ataku miało być przeciążenie serwerów Telewizji Polskiej, by zakłócić transmisję meczu w internecie i aplikacjach mobilnych.

Polska remisuje z Austrią 1:1 z ostatniej chwili
Polska remisuje z Austrią 1:1

Polska remisuje z Austrią 1:1 w 30. minucie meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę wyrównującą zdobył Krzysztof Piątek.

REKLAMA

GEOPOLITYCZNA GIEŁDA 2023

GEOPOLITYCZNA GIEŁDA 2023

Na zakończonym wczoraj, w środę Istambul Security Conference - międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu - mówiłem o zmianach w światowej geopolityce po agresji Rosji na Ukrainę. Wzrosła oto rola USA, a z organizacji międzynarodowych – NATO (które przecież przechodziło kryzys po upadku ZSRS). Zwiększyły się też - mimo, że tam przecież zaczęła się pandemia! - Chin, które wystąpiły ostatnio jako akuszer sensacyjnego porozumienia miedzy Iranem a Arabią Saudyjską, a więc skłóconymi przez dekady dwoma potężnymi państwami muzułmańskimi - teraz Pekin występuje z propozycjami pokojowymi dotyczącymi Kijowa i Moskwy. Wzrosła też rola Turcji, nie tylko jako „ojca chrzestnego” morskiego korytarza dla zboża z Ukrainy. Przy zachowaniu wszelkich proporcji znacząco zwiększyło się również znaczenie Polski jako partnera USA nr 1 w Unii Europejskiej (ale też znaczenie całego naszego regionu). A Rosja? Wyraźnie osłabła w skali globu - ale na niektórych kontynentach paradoksalnie powiększyła swoje wpływy: tak jest w Afryce i Arktyce. Sytuacja wszak jest dynamiczna - nic nie jest żadnemu państwu dane raz na zawsze.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe