Tak świętowano 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Regionach „S”

W środę przedstawiciele Solidarności uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w wielu miastach w Polsce.
Tak świętowano 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Regionach
Tak świętowano 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Regionach "S" / fot. D.Domańska, M. Stelmach/Ryszard Ostanówko/NSZZ "S" Region Rzeszowski/NSZZ "S" Region Podbeskidzie

Rzeszów

W Rzeszowie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, z udziałem przedstawicieli władz województwa, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych oraz mieszkańców Rzeszowa, poprzedziła msza św. w kościele farnym, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Następnie uczestnicy przemaszerowali do Rynku pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się główne uroczystości państwowe.

Region Rzeszowski reprezentowali Roman Jakim, przewodniczący ZR, oraz Bogumiła Stec-Świderska, z-ca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność”.

Cieszyn

W obchodach 3 maja br. wzięli udział przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z terenu Oddziału Cieszyn.

Opole

Uroczyste składanie kwiatów, przemarsz ulicami miast i msze święte – tak uczczono 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja na Opolszczyźnie.

Kraków

3 maja, w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jak co roku ulicami miasta mimo złej pogody przeszedł pochód patriotyczny, którego uczestnicy złożyli m.in. hołd przed Krzyżem Katyńskim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z Tomaszem Zaborowskim na czele i z pocztem sztandarowym.

W uroczystości udział wzięli m.in.: marszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz ze swymi zastępcami.

Już o godz. 9.00 wojewoda Łukasz Kmita wspólnie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie złożyli kwiaty przy pomniku Hugona Kołłątaja na dziedzińcu przy ul. św. Anny, a następnie z udziałem asysty wojskowej przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10.00 przy dźwiękach dzwonu „Zygmunta” zgromadzono się w katedrze wawelskiej, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny.

W Eucharystii, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, uczestniczyli: parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, małopolskich służb mundurowych oraz korpusu konsularno-dyplomatycznego. Katedrę wypełnili także licznie przybyli mieszkańcy Krakowa i Małopolski.

Homilię w trakcie nabożeństwa wygłosił ks. prof. Jacek Urban, dziekan Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, który zwrócił uwagę na doniosłość Konstytucji 3 maja i wskazał szereg jej obrońców. Podkreślił, że aby zabezpieczyć idee konstytucji, dokonano rzeczy bezprecedensowej – przeniesiono święto św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, z 8 na 3 dzień maja. – W ten sposób św. Stanisław stał się niejako gwarantem konstytucji, a jego święto było równocześnie czasem świętowania konstytucji – mówił dziekan Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Gdy targowiczanie udaremnili przeniesienie święta, to przeniesiono obchody konstytucji z 3 na 8 maja.

Ks. prof. Jacek Urban zauważył, że w święto Konstytucji 3 maja, która jest nazywana „testamentem I Rzeczpospolitej”, w liturgii odczytuje się „testament z krzyża”, w którym Jezus obdarowuje każdego z nas Swoją Matką. – Jest to zadanie na czas wojny i na czas pokoju. To jest zadanie dla młodych, ale i dojrzałych – mówił kaznodzieja, zachęcając, by Maryja „w naszej ojczyźnie, w naszych domach, w naszych sercach czuła się u siebie”.

Następnie z Wawelskiego Wzgórza wyruszył pochód patriotyczny, który przeszedł ulicą Grodzką do Rynku Głównego, a stamtąd dalej, ul. Floriańską na plac Matejki. Pochód otwierały formacje konne. Blisko pięćdziesiąt koni wraz z jeźdźcami podążało ulicami miasta w historycznych strojach, budząc entuzjazm i zainteresowanie wśród zgromadzonych na krakowskich ulicach. Za nimi podążały grupy rekonstrukcyjne w tradycyjnych strojach, m.in. Podolski Regiment Odprzodowy.

W samo południe na placu Jana Matejki odegrany został hymn państwowy, a na maszt uroczyście podniesiono flagę Polski. Dokonano także uroczystej zmiany warty honorowej. Tak rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Niezwykle mocno wybrzmiał Apel Pamięci, w którym przypomniano o wszystkich Ojcach Niepodległości.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe szczególnie zasłużonym w działalności dla Niepodległej oraz akty nabycia obywatelstwa polskiego.

Uroczystości zakończyło składanie wieńców i kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada i pokaz służb mundurowych, w którym oprócz wojska uczestniczyły także pojazdy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Łódź

Przedstawiciele Zarządu Regionu Ziemia Łódzka na czele z przewodniczącym Waldemarem Krencem wzięli udział w łódzkich obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Emerytury
Stażowe