Ursula von der Leyen na drugą kadencję? Nieoficjalne informacje

„Niemieccy chadecy chcą, by Ursula von der Leyen pozostała szefową KE po eurowyborach w 2024 roku” – pisze w piątek Deutsche Welle.
nieoficjalnie Ursula von der Leyen na drugą kadencję? Nieoficjalne informacje
nieoficjalnie / fot. grafika własna

Wybory do Parlamentu Europejskiego są w przyszłym roku, ale w Niemczech już zastanawiają się, czy istnieją szanse, by Ursula von der Leyen sprawowała stanowisko szefowej Komisji Europejskiej także w drugiej kadencji.

To, że von der Leyen jest zainteresowana drugą kadencją, uchodzi za tajemnicę poliszynela. Ona sama jeszcze nie ogłosiła swojej decyzji. Jednak według nieoficjalnych informacji mediów wywodząca się z niemieckiej chadecji polityk już zaczęła zabiegać o poparcie – donosi Deutsche Welle.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Jak dodaje niemiecki portal, przewodnicząca KE może liczyć na swoją macierzystą partię CDU, która jest ważnym ogniwem Europejskiej Partii Ludowej. Szef CDU Frierdrich Merz w rozmowie z agencją Reutera przyznał zresztą, że Ursula von der Leyen „dobrze wykonuje swoją pracę”.

– Jeżeli będziemy mieli możliwość doprowadzenia do drugiej kadencji Ursuli von der Leyen jako pochodzącej z Niemiec przewodniczącej Komisji Europejskiej, to tak, oczywiście jesteśmy za – zaznaczył.

Przeciwne przede wszystkim Węgry i Polska

Roland Freudenstein z brukselskiego think tanku GLOBSEC w rozmowie z Deutsche Welle twierdzi, że Ursula von der Leyen, jeśli tylko sama zechce, to zostanie kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na szefową KE na drugą kadencję.

CZYTAJ TAKŻE: Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Zdaniem eksperta von der Leyen cieszy się szerokim poparciem w Unii Europejskiej, a przeciwko niej jest jedynie mała grupa państw członkowskich UE – przede wszystkim Węgry oraz Polska. Freudenstein uważa, że grupa ta jest na tyle mała, że nie będzie mieć decydującego głosu w sprawie szefowej KE.

Deutsche Welle twierdzi również, że von der Leyen – mimo że należy do CDU – cieszy się przychylnością niemieckiego rządu, czyli koalicji socjaldemokratów, Zielonych i liberałów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe