Nie żyje Ireneusz Leszka, współorganizator strajku w Porcie Gdańskim w 1988 roku

Związkowiec, delegat, redaktor naczelny pisma „Portowiec”, przewodniczący Krajowej Sekcji Portów Morskich zmarł w piątek, 5 maja 2023 r.
Nie żyje Ireneusz Leszka Nie żyje Ireneusz Leszka, współorganizator strajku w Porcie Gdańskim w 1988 roku
Nie żyje Ireneusz Leszka / fot. pixabay.com/NSZZ "S" Region Gdański

Ireneusz Leszka pochodził spod Konina, gdzie ukończył Zasadniczą Szkołę Mechaniczną. Później trafił na Wybrzeże. Tutaj w grudniu 1970 roku, a także w sierpniu ’80 uczestniczył w strajku. W 1980 roku był łącznikiem między poszczególnymi rejonami portu i osobą odpowiedzialną za koordynację zaopatrzenia. Od września 1980 należał do Związku.

– W latach 1982–1988 był działaczem TKZ, zbierał składki związkowe, organizował pomoc dla rodzin osób represjonowanych, organizował kolportaż wydawnictw Solidarności („Portowca”, „Rozwagi i Solidarności”, „«Solidarności». Pisma Regionu Gdańskiego”), w październiku 1982 uczestniczył w strajku w porcie przeciwko delegalizacji Związku, a w sierpniu 1988 był współorganizatorem strajku – można przeczytać w Encyklopedii Solidarności.

Wymagał od innych i od siebie

Od 1989 do 1990 Ireneusz Leszka był przewodniczącym KZ, w latach 1990–2007 MKK Portu i redaktorem naczelnym pisma „Portowiec”. Od 1993 roku do 1997 roku przewodniczył Krajowej Sekcji Portów Morskich i należał do prezydium Sekretariatu Transportowców.

– Będąc przewodniczącym, namówił mnie do kandydowania – wspomina Edward Fortuna, przewodniczący MKK NSZZ „S” Port Gdański. – Był pracowity, dokładny i sumienny. Lubił mieć porządek w dokumentach i swojej pracy, którą stawiał na pierwszym miejscu. Wymagał nie tylko od innych, ale także od siebie, dając w ten sposób przykład.

W 2007 roku Ireneusz Leszka przeszedł na emeryturę. Rok później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 Krzyżem Wolności i Solidarności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe