Do września musi zapaść decyzja ws. nowego inwestora w niemieckiej rafinerii. Niemcy boją się Orlenu

Niemiecka rafineria Schwedt w większości należy do spółki córki rosyjskiego koncernu Rosnieft Deutschland. Obecnie znajduje się pod zarządem powierniczym resortu gospodarki i klimatu Niemiec. Rafineria bazowała na przerobie ropy z Rosji, jednak po wprowadzeniu sankcji, ten kierunek dostaw został zamknięty. Ratunkiem dla rafinerii zaopatrującej sporą część wschodnich Niemiec, jest ropa dostarczona przez polski Orlen.
Rafineria Schwedt  Do września musi zapaść decyzja ws. nowego inwestora w niemieckiej rafinerii. Niemcy boją się Orlenu
Rafineria Schwedt / Screen/YouTube – Wojciech Jakóbik

Niemiecki rząd może sprawować zarząd komisaryczny nad rafinerią PCK Schwedt do września. Do tego czasu powinna być podjęta decyzja ws. nowego. Warunkiem dostarczania przez Orlen ropy do rafinerii jest wyrzucenie Rosjan. Orlen jest gotów przejąć udziały.

Orlen z Naftoportem w Gdańsku ma wystarczająco wiele mocy przerobowych, by móc rosyjską ropę zastąpić. Warunkiem ma być jednak derusyfikacja rafinerii Schwedt.

 

Orlen wykupi akcje niemieckiej rafinerii? 

Niemiecki rząd już od miesięcy rozmawia z polską stroną o zwiększeniu dostaw ropy przez port w Gdańsku. Kluczowe w tej kwestii ma być sprzedaż akcji polskiej firmie. W innym przypadku rafineria może nawet zakończyć swoją działalność.

- Sytuacja jest skomplikowana, a zainteresowanie Orlenu nadaje jej aspekt polityczny. Polski rząd od miesięcy naciska na rząd niemiecki, aby wypchnął Rosnieft z rafinerii

(...)

Jasne jest tylko to, że do września niemiecki rząd musi znaleźć rozwiązanie. W przeciwnym razie pełna sukcesów historia rafinerii PCK dobiegnie końca

- analizuje Busines Insider.

 

Niemcom nie w smak sukces Orlenu

Jednak, jak wynika z omówienia artykułu Sebastiana Beckera w „Maerkische Oderzeitung”, opublikowanego na łamach polskojęzycznej wersji portalu Deutsche Welle, wynika, że dla Niemców przejęcie udziałów przez polski Orlen, "odpowiedzialny za 90 procent zaopatrzenia w Berlinie i Brandenburgii w benzynę, kerozynę, olej napędowy i olej opałowy", jest problemem

- Jedynym problemem jest to, że PKN Orlen jest spółką państwową, bardzo uzależnioną od polityki.

(...)

Dla państwa polskiego, które kontroluje PKN Orlen, inwestycja ta oznaczałaby znaczny zysk prestiżu politycznego

(...)

Polski rząd mógłby w czasie kampanii wyborczej twierdzić, że „bez nas, Polaków, niemiecki rząd nie jest w stanie dojechać do pracy"

- czytamy w artykule, który wspomina również polskie żądania reparacji za zniszczenia i zbrodnie dokonane przez Niemców podczas II Wojny Światowej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Emerytury
Stażowe