Olaf Scholz w PE oficjalnie ogłosił chęć zniesienia jednomyślności w Radzie UE. Jest odpowiedź Beaty Szydło

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przemawia przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.
Olaf Scholz. Parlament Europejski w Strasburgu Olaf Scholz w PE oficjalnie ogłosił chęć zniesienia jednomyślności w Radzie UE. Jest odpowiedź Beaty Szydło
Olaf Scholz. Parlament Europejski w Strasburgu / EPA/JULIEN WARNAND Dostawca: PAP/EPA

Jedną z kwestii, które podniósł, jest kwestia zniesienia jednomyślnego głosowania w Radzie Unii Europejskiej, którą to zasadę chce znieść tzw. Grupa Przyjaciół na czele z Niemcami.

 

Odpowiedź Beaty Szydło

Scholz spotkał się z szybką ripostą ze strony Beaty Szydło.

Kanclerz Scholz oficjalnie ogłosił, że Niemcy domagają się zniesienia zasady jednomyślności (tzn. weta) przy podejmowaniu decyzji przez kraje UE w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. To złamanie podstawowej zasady równości państw UE i droga do zmiany Unii w federację

– pisze Beata Szydło.

 

„Grupa Przyjaciół”

Grupa dziewięciu państw członkowskich UE pod przewodnictwem Niemiec chce, by decyzje w zakresie polityki zagranicznej i obrony zapadały większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie.

Jak donosi serwis euractiv.com, jest to tzw. Grupa Przyjaciół, w skład której wchodzą Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Holandia, Słowenia i Hiszpania. Państwa te wystosowały specjalny apel w sprawie zmiany głosowania nad Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE.

Grupa Przyjaciół chce, by decyzje w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zapadały większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnieTaki sposób głosowania wymagałby zgody 15 z 27 państw członkowskich – o ile reprezentują one ponad 65 proc. 450-milionowej populacji UE.

– Fakt, że teraz wszystko wymaga jednomyślności, okazał się spowalniać naszą zdolność do reagowania w przypadkach, w których liczy się szybkość – mówi portalowi euractiv.com jeden z unijnych dyplomatów.

Zaskoczeniem jest obecność w Grupie Włoch, które pod przewodnictwem Giorgii Meloni miały się przeciwstawiać tendencjom federacyjnym w UE.

Czytaj również: Przyjechał i odjechał. Rosyjski ambasador nie został wpuszczony na cmentarz [WIDEO]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe