Zostań krwiodawcą w ramach akcji „Kropelka Energii”

Krew to bezcenny lek, który nie posiada substytutu – nie można jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. Jednym ze sposobów na to jest włączenie się w akcję „Kropelka Energii”.
Przedstawiciele klubu Gedania 1922 Gdańsk Zostań krwiodawcą w ramach akcji „Kropelka Energii”
Przedstawiciele klubu Gedania 1922 Gdańsk / fot. Energa S.A.

Artykuł powstał we współpracy z ENERGA S.A.

Otwarte akcje zbiórek krwi pod nazwą „Kropelka Energii” powstały z inicjatywy pracowników Grupy Energa – Tomasza Rubanowicza i Piotra Krysińskiego w sierpniu 2012 roku. Pięć lat później, w lipcu 2017 roku, przedsięwzięcie zostało przekształcone w fundację i nawiązało współpracę z Narodowym Centrum Krwi. Inicjatywa wkrótce uzyskała patronat honorowy ministra zdrowia, a jej działania wsparło Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Do tej pory udało się zebrać Fundacji ponad 2700 litrów krwi. To ponad 6000 donacji, z czego przeszło 2000 jednostek ofiarowali pracownicy Energa z Grupy ORLEN oraz spontaniczni krwiodawcy. „Kropelka Energii” zrzesza około 2500 osób, głównie energetyków, ale także wszystkich chcących dzielić się z potrzebującymi tym bezcennym lekiem, którym jest krew.

Od stycznia trwa V Ogólnokrajowa Akcja Zbiórki Krwi Energetyków. W czasie pierwszej edycji pod hasłem „Kropelka Energii dla Niepodległej”, która odbyła się w 2018 roku, zebrano 500 litrów krwi. W tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy planują przygotowanie 12 akcji z ambulansami pod Olivia Business Centre. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim pomoc w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, a także propagowanie idei honorowego krwiodawstwa, wymiana doświadczeń i integracja środowisk oraz indywidualnych honorowych dawców krwi. Skuteczne propagowanie honorowego krwiodawstwa potwierdza blisko dziesięcioprocentowy udział dawców pierwszorazowych w każdej akcji „Kropelki”.

Tegoroczny harmonogram mobilnych akcji zbiórek krwi, które odbywają się w Trójmieście, można znaleźć na stronie kropelkaenergii.pl lub po wysłaniu maila na adres: twojakropelka@gmail.com

Akcja „Kropelka Energii” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a jej szlachetna misja sprawiła, że chętnie wsparli ją: Energa S.A. z Grupy PKN ORLEN, Fundacja Energa, Olivia Business Centre i Santander Bank Polska VIII Oddział w Gdańsku.

W promocję przedsięwzięcia włączyli się także sportowcy. Tak było w lutym br. przed Stadionem Miejskim w Gdyni, gdzie swoje mecze rozgrywa Arka Gdynia, a w kwietniu także piłkarze Klubu Sportowego Gedania 1922. Piłkarze obu drużyn promowali akcję, zachęcając mieszkańców Trójmiasta do oddania krwi w mobilnym krwiobusie. Poza słodkim benefitem w postaci czekolady i dniu wolnym od pracy krwiodawcy otrzymali wówczas także specjalny kod, który można było wymienić na bilet na mecz.

Przypominamy, że krwiodawcą może zostać pełnoletnia, zdrowa osoba poniżej 60. roku życia, która waży nie mniej niż 50 kg. Krótka i niemal bezbolesna wizyta w centrum krwiodawstwa często oznacza ratunek dla ludzi znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia i przechodzących zabiegi operacyjne.

 

Artykuł powstał we współpracy z ENERGA S.A.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie z ostatniej chwili
Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie

W Bułgarii wybuchła polityczna afera, w którą zamieszana jest przewodnicząca Komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

Emerytury
Stażowe