Płace w VW Poznań rosną. "Solidarność" wynegocjowała podwyżki

Zarząd spółki Volkswagen Poznań oraz komisja zakładowa NSZZ Solidarność zakończyły negocjacje płacowe. Ich wynikiem jest porozumienie, w myśl którego pensje pracowników Volkswagen Poznań od 1 lipca br. wzrosną o 8,2%, a od stycznia 2024 r. o kolejne 4,5%. Ponadto zagwarantowano utrzymanie zatrudnienia dla 8500 osób do końca 2024r.
Solidarność w VW Poznań Płace w VW Poznań rosną.
Solidarność w VW Poznań / fot. OM NSZZ "Solidarność" Volkswagen Poznań

Załoga została objęta wzrostem wynagrodzeń o 3,7% w styczniu 2023 r., jednakże w wyniku podjętych rozmów, od 1 lipca br. wynagrodzenia podstawowe wszystkich pracowników Volkswagen Poznań wzrosną o kolejne 8,2%, a od 1 stycznia 2024 r. o 4,5% - łącznie 12,7%. 

Dodatkowo pracownicy otrzymają bonusy w wysokości 6000 złotych brutto w czerwcu br. oraz 4000 złotych brutto w lutym roku następnego. W  porozumieniem utrzymano także pozostałe składniki wynagrodzeń w 2024 roku na poziomie z 2023 roku. Z majową pensją w tym roku pracownicy odbiorą  także bonus wakacyjny w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego, a w grudniu bonus świąteczny do 70% wynagrodzenia zasadniczego. Podtrzymano także premie miesięczne, premie roczne, dodatki nocne, zwaloryzowane dodatki zmianowe i stanowiskowe oraz pakiet świadczeń niefinansowych, np. stały dostęp do opieki medycznej i specjalistów w przychodniach zakładowych, czy pakiet medyczny. Wyższe płace mają także wpływ na wyższą kwotowo składkę na PPE, która wynosi 3,5% miesięcznego wynagrodzenia całkowitego.

 

Negocjacje podsumował Piotr Olbryś, przewodniczący "S" w VW Poznań:

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" powiedział, że „inflacja dała się we znaki społeczeństwu, ale tam gdzie jest związek zawodowy Solidarność, to podwyżki są na tyle skuteczne, że w jakimś stopniu, nie w 100 proc., ale rekompensują tę inflację”.

W Volkswagen Poznań gdzie do NSZZ "Solidarność" należy prawie 6 tysięcy pracowników te słowa potwierdzają wyniki negocjacji płacowych. Pomimo tego, że ostatnie porozumienie płacowe
z października 2021 roku obowiązuje jeszcze do końca 2023 roku, wynegocjowaliśmy w drugiej połowie  2022 roku tzw. wyrównanie inflacyjne. Dodatkowo, poprzez podjęte negocjacje płacowe już w pierwszym kwartale br., pracownicy objęci zostaną kolejnym wzrostem wynagrodzeń w roku 2023 oraz w roku następnym. Zawarte porozumienie obowiązywać będzie do końca 2024 roku.

Najważniejszym punktem i podstawą rozmów było maksymalne zabezpieczenie miejsc pracy, dlatego również do końca 2024 zostanie przedłużona gwarancja zatrudnienia dla 8500 stałych pracowników.

Oprócz tego zagwarantowano wszystkim pracownikom m.in. kilkukrotny wzrost wynagrodzeń zasadniczych, bonusy świąteczne i wakacyjne oraz wyrównania inflacyjne.

Kolejne negocjacje płacowe zaplanowaliśmy na druga połowę przyszłego roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe