Wyższe wynagrodzenia dla pracowników Adient Seating Poland dzięki staraniom Solidarności

Na początku maja na konta pracowników firmy Adient Seating Poland w Bieruniu wpłynęły wyższe wypłaty za kwiecień. To efekt starań zakładowej Solidarności. Związek wynegocjował podwyżkę stawek godzinowych o 3,5 zł brutto.
 Wyższe wynagrodzenia dla pracowników Adient Seating Poland dzięki staraniom Solidarności
/ pixabay.com

Podwyżki otrzymali pracownicy produkcyjni zatrudnieni w spółce przed 1 stycznia tego roku, czyli w praktyce zdecydowana większość załogi. Zgodnie z zapisami porozumienia płacowego podpisanego w zakładzie 27 kwietnia w najbliższych dniach wypłacone zostanie także jednorazowe wyrównanie podwyżek za styczeń, luty i marzec. Wyniesie ono 3 zł brutto za każdą godzinę pracy. Równocześnie pracownicy firmy otrzymają nagrodę z okazji 20-lecia zakładu. – Podczas negocjacji płacowych pracodawca poinformował nas, że z tej okazji przygotował pewną pulę pieniędzy, którą chciałby przekazać pracownikom. Wspólnie ustaliliśmy zasady podziału tych środków tak, by nikt nie został pominięty – mówi Sebastian Siemaszko, przewodniczący Solidarności w bieruńskim Adiencie. Jak wyjaśnia, w zależności od stażu pracy nagroda wyniosła od 500 zł brutto do 2 tys. zł brutto.

W porozumieniu płacowym znalazły się także zapisy dotyczące zmian zasad wypłacania premii kwartalnej. Jej wysokość nie będzie uzależniona od oceny pracownika tak, jak to było w poprzednich latach. – Zapisy dotyczące oceny pracowniczej zostały w tym roku zniesione, ponieważ były źle skonstruowane. O nowych regułach naliczania premii będziemy rozmawiać z pracodawcą, ale to kwestia przyszłego roku. W tym roku każdy pracownik otrzyma w sumie 2 tys. zł brutto premii kwartalnej – zaznacza związkowiec.

Sebastian Siemaszko podkreśla, że w najbliższych tygodniach związkowcy zamierzają rozmawiać z pracodawcą o poprawie warunków pracy. – Podpisaliśmy niezłe porozumienie płacowe, ale teraz musimy się skupić na innych kwestiach. Brakuje rąk do pracy. Jedni się zwalniają, inni chorują, w efekcie czego pozostali pracownicy muszą nierzadko pracować na dwóch, a nawet trzech stanowiskach. To rodzi frustrację i niezadowolenie – dodaje.

Firma Adient Seating Poland w Bieruniu jest producentem foteli samochodowych. Spółka zatrudnia ok. 470 osób.

ak


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe