60-latka skazana za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Putina

Sąd w Sankt-Petersburgu skazał na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu 60-letnią Irinę Cybaniewą za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Władimira Putina w tym mieście i kierowanie się „nienawiścią na tle politycznym”. 6 października ub.r. – w przededniu 70. urodzin prezydenta Rosji – położyła ona na grobie jego rodziców kartkę z napisem, iż wychowali maniaka i bandytę.
zdjęcie poglądowe 60-latka skazana za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Putina
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/succo

Treść kartki

Według rosyjskiego portalu Mediazona z przedstawionych w sądzie materiałów wynika, iż treść notatki była następująca: „Rodzice maniaka, zabierzcie go do siebie, z jego powodu jest tyle bólu i nieszczęść, cały świat modli się o jego śmierć. Śmierć Putinowi. Wychowaliście potwora i mordercę”.

Wyrok

Kobietę – emerytowaną kasjerkę oraz żonę i matkę dwojga dzieci i babcię 6 wnuków – uznano za winną profanacji miejsc pochówku z powodu nienawiści na tle politycznym. Ona sama potwierdziła, że zostawiła taką kartkę na grobie, ale podkreśliła, że nie powodowała się nienawiścią polityczną. „Kierowałam się tymi wszystkimi wiadomościami dotyczącymi wojny, które są tak bardzo przerażające i smutne, biorąc pod uwagę, jak wiele osób w niej ginie i ogarnął mnie strach, bardzo źle się poczułam” – zeznała Cybaniewa. Zapewniła, że prawie nie pamięta okoliczności i treści tego, co napisała. „Kierując się emocjami, dokonałam nieprzemyślanego czynu. Przykro mi, że moje działania mogły kogoś zranić albo urazić” – dodała.

Obrońca skazanej zaznaczył, że „grób nie został fizycznie naruszony ani podsądna nie szukała w ten sposób rozgłosu”.

Amerykańskie media zwracają uwagę na „stosunkowo łagodny wyrok, tym bardziej że prokuratura żądała dla kobiety kary 5 lat pozbawienia wolności”.

Represje

Przy okazji przypomniano też sprawy wielu innych dysydentów rosyjskich. Na przykład aktor Artur Smolanow trafił na rosyjska listę „ekstremistów i terrorystów” za swą wypowiedź dla europejskiego wydania niezależnej gazety rosyjskiej „Nowaja Gazieta” w styczniu br. Oświadczył wówczas, że gdyby przyszło mu wziąć udział w tej wojnie, to walczyłby po stronie ukraińskiej.

Z kolei rosyjski sąd wojskowy skazał Nikitę Tuszkanowa, nauczyciela historii z Republiki Komi, na 5,5 roku więzienia za skomentowanie ataku Ukraińców na most w Kerczu, łączący Krym z Rosja, w październiku ub.r. Oskarżonemu zarzucono „dyskredytowanie Sił Zbrojnych Rosji”. On sam w mediach społecznościowych nazwał ten incydent „urodzinowym prezentem dla Władimira Putina”.

Obserwatorzy sceny politycznej w Rosji od dawna zwracają uwagę na gwałtowny wzrost w tym kraju represji i surowe, wieloletnie wyroki więzienia dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować wywołaną przez Moskwę wojnę na Ukrainie. Nie wolno nawet nazywać jej tym mianem, gdyż – według propagandy rządowej – jest to „specjalna operacja wojskowa”, mająca za zadanie „wyzwolenie Ukrainy” spod władzy neofaszystów i nazistów.

o. jj, kg (KAI Tokio) / Nowy Jork/Sankt-Petersburg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe