PGE Polska Grupa Energetyczna mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach

PGE Polska Grupa Energetyczna będzie pierwszym mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Kielcach. Wsparcie finansowe przyznane w ramach mecenatu ma umożliwić rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty wystawienniczej, wydawniczej i edukacyjnej.
 PGE Polska Grupa Energetyczna mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach
/ PGE

„Jesteśmy dumni z tego, że możemy zostać mecenasem i aktywnym uczestnikiem procesu kreowania kulturalnej oferty muzealnej w województwie świętokrzyskim” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas konferencji w siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach. „Naszym celem jest zachęcanie do częstego, bliskiego i aktywnego obcowania z kulturą, do korzystania z szerokiego wachlarza oferty wydarzeń i ekspozycji w instytucji muzealnej objętej mecenatem” – dodał.

"Muzeum Narodowe w Kielcach jest jedną z najważniejszych placówek muzealnych w Polsce. Wspieranie instytucji kultury jest niezmiernie ważnym elementem naszej działalności. Kto, jak nie spółki Skarbu Państwa ma to robić? Na co dzień zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne, ale cenimy sobie także to, że możemy wspierać udostępnianie jak najszerszemu gronu możliwości obcowania z kulturą. Jesteśmy partnerem lojalnym, otwartym na wszelkie wartościowe inicjatywy" - zapewnił prezes Dąbrowski.

 

Wsparcie finansowe przyznane w ramach mecenatu pozwoli na rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty wystawienniczej, wydawniczej, edukacyjnej oraz wydarzeniowej muzeum. PGE objęła mecenatem wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach.

„Muzea polskie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających, w ubiegłym roku polskie placówki muzealne zanotowały rekordową frekwencję, ponad 40 mln gości” – zwrócił uwagę dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. Robert Kotowski. „Tym bardziej zależy nam na tym, by rozszerzać ofertę, przygotowywać wystawy, koncerty, wykłady, warsztaty dla szerokiego grona odbiorców. Z pewnością mecenat PGE pomoże nam w tych działaniach” – dodał.

PGE sprawować będzie mecenat nad aktualnymi i przygotowywanymi wystawami. Współpraca w ramach mecenatu sztuki PGE w Muzeum Narodowym w Kielcach dotyczyć ma także współfinansowania edukacyjnych cykli wydawniczych.

Na wsparcie działań w zakresie mecenatu kultury w 2023 r. Muzeum Narodowe w Kielcach otrzyma od PGE 200 tys. zł.

 

Muzeum Narodowe w Kielcach jest prowadzone wspólnie przez samorząd wojewódzki oraz resort kultury. „Cieszę się bardzo, że kielecka placówka muzealna dołączyła do grona jednostek kultury, objętych opieką przez polską spółkę skarbu państwa” – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody. Główną siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach jest dawny Pałac Biskupów Krakowskich, najlepiej zachowana rezydencja z epoki Wazów w Polsce. W 2017 roku główna siedziba kieleckiego muzeum została ustanowiona Pomnikiem Historii.

Kieleckie muzeum jest także jednostką prowadzącą dla Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.

PGE Polska Grupa Energetyczna to mecenas 20 instytucji kultury w całej Polsce: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych. Wspiera kulturę poprzez sprawowanie mecenatu nad wydarzeniami i aktywnością instytucji kulturalnych, ale także promuje osobisty kontakt ze sztuką i kulturą.

PAP, Autor: Wiktor Dziarmaga, inf. własna


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe