WOJNA, KTÓRA ZMIENIA ŚWIAT

WOJNA, KTÓRA ZMIENIA ŚWIAT

Miałem zaszczyt być jedynym mówcą z Polski na Istanbul Security Forum - międzynarodowej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, zorganizowanej w Turcji. Odbywała się ona na niespełna dwa tygodnie przed wyborami w tym kraju, które co prawda mogą zmienić władze w Ankarze, ale nie zmienią zasadniczych kierunków polityki zagranicznej Turcji.
Na ISF wystąpili politycy, eksperci, naukowcy, menadżerowie i przedstawiciele think tanków z - poza Turcją, czyli gospodarzami - m.in z USA, Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Belgii, Czech, Estonii, Uzbekistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Pakistanu, Azerbejdżanu, Korei, Japonii, Kataru. Zatem z trzech kontynentów: Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Zastanawiano się nad wpływem wojny w Europie Wschodniej na światowa geopolitykę i jak w tej sytuacji odbudować regionalne bezpieczeństwo w naszej części Europy. Omawiano również „transatlantycką architekturę bezpieczeństwa”. Na czasie była debata na temat bezpieczeństwa w sferze informacji, a więc roli dezinformacji i propagandy używanych przez państwa będące wrogami wolności. Zastanawiano się też nad wzrostem wpływów Turcji - kosztem Rosji! - w Azji Środkowej i instrumentu, który służy temu celowi, czyli organizacji zrzeszającej państwa mające tureckie korzenie historyczne i językowe (OTS). Interesująca była debata, która starała się relacje USA-Chiny przedstawić w szerszym kontekście, czyli w trójkącie Waszyngton - Moskwa - Pekin. Naukowcy z USA, Korei i Turcji nie odpowiedzieli jednak na pytanie czy jest to „trójkąt bermudzki”.

Dyskutowano również o roli organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i UE w zwalczaniu globalnego terroryzmu.

Osobna debata poświęcona była roli Turcji jako państwa będącego czynnikiem stabilizującym sytuację w regionie i wymiarze ponadregionalnym. Odrębną dyskusję poświecono bezpieczeństwu humanitarnemu podczas katastrof naturalnych oraz kryzysów. Mówiono również o zmieniającym się obliczu nowoczesnej wojny, co ma również wpływ na nowe wyzwania stojące przed przemysłem zbrojeniowym.

Jest ważną rzeczą, aby na tego typu szczytach czy forach reprezentowany był również głos Polski. I dobrze, że się tak stało.


•    Tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (06.05.2023)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe