Papież Benedykt, wachmistrz Soroka i...

Papież Benedykt, wachmistrz Soroka i...

Wielu ciepło wspomina papieża Benedykta XVI, a ja cofam się 283 lata wstecz do konklawe, które wybrało Benedykta XIV. Konklawe trwało już pół roku (!), białego dymu nie było, aż w końcu kardynał Prospero Lorezo Lambertini wygłosił emocjonalną mowę: „Jeśli chcecie świętego - niech papieżem zostanie Gotii, jeśli dyplomatę - wybierzcie Androvandiego, jeśli wystarczy wam po prostu dobry człowiek - zdecydujcie się na mnie”. I tak wygrał Stolicę Piotrową! Piszę o tym, bo to dla mnie świetna nauczka, że nie trzeba swojej dobroci chować pod korcem. Wręcz przeciwnie: trzeba poświęcać czas i środki, aby innych przekonywać do własnej dobroci. Oczywiście jeśli to prawda. Gdyby na przykład taki Tusk wyszedł i powiedział: „jestem dobrym człowiekiem” - kabarety by splajtowały, bo nie byłyby już potrzebne. A Jarosław Kaczyński? Jest naprawdę dobry, ale starannie to ukrywa. Nie wypada mu się do tego przyznać. Pewnie woli, aby mówiono o nim słowami wachmistrza Soroki o Andrzeju Kmicicu: „Nasz pan dla wrogów okrutny, ale dla swoich też nielekki”.  Cóż, „tyż prowda”.
A propos dobra, to opozycyjnej lewicy chciałem zadedykować powiedzonko z dawnych lat: „jeśli masz serce po lewej stronie, to nie trzymaj portfela w prawej kieszeni”. A jak słucham, jaką to dobroć obiecuje Tusk, jak już wygra wybory. Przypominają mi się słowa hinduskiego pisarza i laureat literackiego Nobla Rabindranatha Tagore: „Ten, kto jest zajęty czynieniem dobra, niekiedy nie ma czasu żeby być dobrym”. Skądinąd do tegoż lidera opozycji pasują jak ulał słowa przedwojennego prawicowego pisarza, dramaturga, zresztą endeka Adolfa Nowaczyńskiego: „Oto altruista i romantyk! Wkopał w ziemię jedną cegłę i myślał, że mu wyrośnie dobroczynny szpital dla biednych - jego imienia”...


*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (10.05.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe