Najnowszy TS: Bezczelna prowokacja KOD. Temat numeru: debata konstytucyjna z udziałem "S"

„KOD zarezerwował gdański Plac Solidarności na 31 sierpnia i... zaprosił NSZZ Solidarność jako gościa. W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych liberalny Komitet Obrony Demokracji chce sprowokować związek. Czy chcąn konfrontacji z Solidarnością?” - pyta Maciej Chudkiewicz . „To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – stwierdza, nawiązując do oświadczenie „S”. Tematem numeru jest zaś początek debaty o nowej konstytucji w którą włącza się „S”. Związek od lat postuluje zmiany, których potrzebują polscy obywatele. Dlatego odpowiedział na apel prezydenta Andrzeja Dudy. Zróbmy konstytucję razem!
 Najnowszy TS: Bezczelna prowokacja KOD. Temat numeru: debata konstytucyjna z udziałem "S"
/ TS
W ramach tematu numeru wywiad Michałem Drozdkiem, socjologiem zarządzania i filozofem społecznym, sekretarzem Społecznej Komisji Konstytucyjnej i reprezentantem Obywatelskiego Projektu Konstytucji Solidarności w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia  Narodowego.
„Ćwierć wieku po ogłoszeniu „końca historii” przez Fukuyamę, coraz wyraźniejsze staje się, że demokracja liberalna nie wystarcza. Trzeba szukać dróg do budowy demokracji partnerskiej, w której nie tylko wolność, ale podmiotowość i partycypacja staną się celami instytucji społeczeństwa i państwa” – uważa Drozdek.
„Nowa konstytucja powinna gruntownie reorganizować polską rzeczywistość. Obecna nie poradziła sobie z syndromem państwa postkolonialnego. Udało nam się przenieść ogólne wzory z krajów o dojrzałych systemach państwie, w jakim obecnie żyją” – dodaje.

Maciej Chudkiewicz w artykule Konstytucja do zmiany zauważa, że Po 20 latach obowiązywania ustawy zasadniczej widać wyraźnie jak bardzo trzeba ją zmienić. Pisana pod dyktando liberalno-lewicowej elity nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków. A jej niejasne zapisy powodują konflikty także na szczytach władzy.

Ponadto w numerze:
Terroryści nie wiedzą,
gdzie leży Polska
Pierwszy w Polsce wywiad z dr. Andrewem McGregorem, ekspertem od światowego terroryzmu. Jego wszystkie książki miał na półce Osama bin Laden, a jego specjalistycznego bloga czytają internauci ze wszystkich krajów świata. Z Andrzejem Berezowskim rozmawia o tym, czy w Polsce może dojść do zamachu.

PiS-u grzechy główne
Nie ma dnia, żeby opozycja nie strzelała ślepakami krytyki w stosunku do PiS-u. Trudno jednak odnaleźć tam cień krytyki konstruktywnej. A taka niewątpliwie by się przydała – pisze Leszek Galarowicz. „Ziobro, zamiast skupić się na zrozumieniu, czym kierował się prezydent, stwierdza, że ten uległ presji „ulicy” - podaje pprzykład autor.

Koreański węzeł gordyjski
„Po blisko siedemdziesięciu latach Półwysep Koreański znów może stać się punktem zapalnym dla całego świata. Rządzący Koreą Północną Kim Dzong Un ma już w swoich rękach broń, za pomocą której może sięgnąć zachodniego wybrzeża USA. Taki atak wywołałby nuklearną katastrofę” - pisze Leszek Masierak.

Władca z czarnej legendy
Niewiele osób w historii świata miało tak wielki wpływ na losy milionów ludzi na dwóch kontynentach. Imperium, które stworzył, przetrwało krótko, lecz pewne efekty jego działań i decyzji trwają do dnia dzisiejszego. 18 sierpnia 1227 roku zmarł Czyngis-Chan. O władcy Mongolii pisze Leszek Masierak.  

Cudów nie ma
Radiowe i telewizyjne reklamy przekrzykują się, zachęcając Polaków do kupowania suplementów diety. Cud-pigułki na odchudzanie, problemy trawienne, sercowo-naczyniowe, poprawiające wygląd skóry, włosów i paznokci, opóźniające proces starzenia – ich lista ciągnie się w nieskończoność. O faktycznej skuteczności tych specyfików pisze Izabela Kozłowska.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe