Komentarz biblisty do Ewangelii: Co to znaczy, że Bóg jest Parakletem?

Paraklet to jedno z określeń Ducha Świętego. Posiada wiele znaczeń: obrońca, adwokat, orędownik, wspomożyciel, pocieszyciel. O tym, dlaczego to określenie pokazuje wielką miłość Boga do nas pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu na niedzielę 14 maja.
Bazylika św. Piotra Komentarz biblisty do Ewangelii: Co to znaczy, że Bóg jest Parakletem?
Bazylika św. Piotra / s. Amata CSFN

1.     Słowo wstępu    

Jezus zapowiedział, że po Jego odejściu Bóg Ojciec pośle Parakleta – Ducha Świętego. To określenie posiadające wiele znaczeń. Pokazuje wielką miłość Boga do nas.  

2.     Słowa klucze   

Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy.

Greckie „parakletos” (παρακλητος) to słowo używane w starożytnym sądownictwie na określenie osoby wspomagającej oskarżonego. Jej zadanie polegało na pomocy prawnej. Paraklet był zatem obrońcą, adwokatem, czyli orędownikiem, wspomożycielem. W słowie Paraklet kryje się jeszcze inne, bardzo ważne znaczenie – pocieszyciel.

Parakletem jest zatem Duch Święty. On nas wspiera na drodze wiary. On nas usprawiedliwia, podczas gdy szatan nas oskarża. Wreszcie Duch Święty pociesza nas i nie pozwala, abyśmy poddawali się rozpaczy czy zniechęceniu. Tak wiele znaczeń kryjących się w słowie Paraklet dobrze oddaje miłość Boga do człowieka.

Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie.

Jezus nie mówi o abstrakcyjnych sprawach, ale jest bardzo konkretny. Jeśli zastanawiamy się czy miłujemy Boga, musimy zadać sobie pytanie czy zachowujemy Jego przykazania. Zachowywanie Bożych przykazań jest dowodem miłości do Boga.  

3.     Dziś

Czasami na lekcjach religii dzieci zapisują przykazania na sercach. Bóg dał nam te przykazania, ponieważ nas kocha. Jak ja odpowiadam na miłość Pana Boga w codziennym życiu? Czy moja miłość do Boga i ludzi jest abstrakcyjna, czy wyraża się w konkretach?

ks. Paweł Rytel-Andrianik


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe