Nowy sondaż wyborczy. Tak wygląda poparcie dla PiS i KO

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu wygrałaby je Zjednoczona Prawica, na którą głos oddałoby 36 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 26,5 proc. badanych, a na Konfederację - 11 proc. - wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.
Sejm Nowy sondaż wyborczy. Tak wygląda poparcie dla PiS i KO
Sejm / Twitter - @Kancelaria Sejmu

Jak wynika z badania, obóz rządzący otrzymałby 36 proc. głosów. To więcej o 0,3 pkt. proc. w porównaniu z wynikami kwietniowego badania.

Zgodnie z wynikami sondażu dla DoRzeczy.pl, głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 26,5 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost poparcia o 1 proc. w stosunku do ostatniego badania. Trzecie miejsce w sondażu zajęła Konfederacja z wynikiem z wynikiem 11 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).

Najnowszy sondaż

Do Sejmu weszłaby jeszcze Nowa Lewica (w tym Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem), którą popiera 10,8 proc. (wzrost o 1,1 pkt proc.), Polska 2050 z wynikiem 6,9 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska – 6,7 proc. (spadek o 0,1 pkt proc.). Kukiz'15 otrzymał 1,4 proc. wskazań (więcej o 0,4 pkt. proc.), Agrounia/Porozumienie uzyskały 0,2 proc., a pozostałe partie - 0,5 proc.

Z badania wynika też, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 58 proc.

Po przeliczeniu tych wyników na mandaty, PiS wprowadziłoby do Sejmu 201 posłów, KO – 135, Konfederacja – 45, Nowa Lewica – 40, Polska 2050 – 19, a PSL – 19. Żadnego mandatu nie uzyskałby Kukiz'15 i Agrounia/Porozumienie.

W sondażu spytano również o inny wariant startu partii w wyborach. I tak - jeśli ZP (PiS, SP, Republikanie) wystartowałaby w koalicji z partią Kukiz’15 - zdobyłaby 35,3 proc. głosów. W tym wariancie pytania KO zdobyłaby 25 proc. głosów. Trzecie miejsce zdobyłaby koalicja Polski 2050 i PSL-KP (15,2 proc. głosów). 10,5 proc. badanych zagłosowałby na Konfederację, a na Nową Lewicę 10,4 proc.

W tym wariancie Zjednoczona Prawica wprowadziłaby do Sejmu 193 posłów; KO - 123; Polska 2050 i PSL-KP - 67; Konfederacja - 41, Nowa Lewica - 35. Partie opozycyjne miałyby więc 225 mandatów, a Zjednoczona Prawica z Konfederacją - 234 mandaty.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-12 maja 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1070 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe