Tomasz Zaborowski ponownie przewodniczącym Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu

Tomasz Zaborowski został ponownie wybrany na przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu NSZZ "Solidarność". W obradach, które odbywały się w Miasteczku Śląskim, uczestniczył szef związku Piotr Duda.
 Tomasz Zaborowski ponownie przewodniczącym Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu
/ fot. Wojciech Gumułka

Delegaci Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu NSZZ "Solidarność" wybrali swoje władze na kolejną kadencję i zdecydowali, że funkcję przewodniczącego będzie po raz kolejny pełnił Tomasz Zaborowski, szef Solidarności w ZGH "Bolesław".

Gratulacje ponownego wyboru na przewodniczącego Sekcji złożył Tomaszowi Zaborowskiego szef Solidarności, który brał udział w obradach wraz z Jarosławem Grzesikiem, przewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki. W czasie swojego wystąpienia Piotr Duda przypomniał najważniejsze działania podjęte przez Komisję Krajową w ostatnich 5 latach oraz wyzwania, które stanęły przed związkiem zawodowym Solidarność. Jednym z nich był kryzys spowodowany pandemią COVID-19, który zrodził zagrożenie związane z liberalizacją prawa pracy.

– Epidemia koronawirusa, a potem wojna na Ukrainie spowodowały, że Polska się zatrzymała. Musieliśmy wtedy odłożyć uchwałę programową i przewartościować nasze działania. Przede wszystkim bronić zakładów pracy. Jeżeli dochodziło wtedy do zwolnień czy do zawieszania układów zbiorowych, działo się po porozumieniu z reprezentacyjną organizacją związkową. To był strzał w dziesiątkę. Nie pozwoliliśmy, aby prawo pracy było wówczas zliberalizowane – podkreślił Piotr Duda. Szef Związku odniósł się także do działań Solidarności w obronie zakładów energochłonnych, które po wybuchu wojny na Ukrainie znalazły się w kryzysowej sytuacji.

– Wsparcie dla tych firm, notyfikowane przez Komisję Europejską, to duży sukces nas wszystkich – Komisji Krajowej, przewodniczących komisji zakładowych i rządu. Huta Cynku Miasteczko Śląskie, gdzie dziś odbywają się obrady, jest jednym z zakładów, które bardzo na tym skorzystały i które Solidarność uratowała przed likwidacji – przypomniał przewodniczący Duda.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe