Wielka Brytania pomoże Ukrainie. Ostra reakcja Kremla

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla skomentował pomysł przekazania przez Wielką Brytanię dronów bojowych dla ukraińskiej armii. Jest zdania, że krok ten może doprowadzić jedynie do zaostrzenia konfliktu. Przypomnijmy, że decyzja o wsparciu Ukrainy przez ten kraj zapadła podczas spotkania prezydenta Zełenskiego z premierem Sunakiem. Politycy prowadzili rozmowy w poniedziałek w Londynie.
Dmitrij Pieskow Wielka Brytania pomoże Ukrainie. Ostra reakcja Kremla
Dmitrij Pieskow / licencja: CC BY 4,0/autor: Kremlin.ru/Wikimedia/Pieskow

Wielka Brytania obiecała Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej. Najnowsze doniesienia nie spodobały się przedstawicielom Kremla, szczególnie jego rzecznikowi. 

- Mamy do tego skrajnie negatywny stosunek. Wielka Brytania twierdzi, że jest na pierwszym miejscu wśród tych krajów, które nadal zbroją Ukrainę. Nie może to mieć znaczącego wpływu na przebieg SVO [specjalna operacja wojskowa - przyp. red.], ale doprowadzi do dalszych zniszczeń i działań. To utrudni położenie Ukrainy - nie przebierał w słowach Dmitrij Pieskow.

W ostatnich dniach dyplomata w rozmowie z telewizją ATV przyznał, że "specjalna operacja wojskowa na Ukrainie jest bardzo trudna, ale pewne cele zostały osiągnięte w ciągu ostatniego roku". W dalszym ciągu zapewniał, że Rosja prowadzi "specjalną operację wojskową", a nie wojnę.

Wielka Brytania pomoże Ukrainie?

Przekazanie nowego pakietu pomocy wojskowej ma na celu wzmocnienie ukraińskiej armii. Chodzi nawet o setki nowych dronów uderzeniowych, które mają zasięg ponad 200 km. Wiadomo, że broń zostanie przekazana w najbliższych miesiącach. Ponadto Wielka Brytania zadeklarowała się zorganizować szkolenia dla grup ukraińskich pilotów, którzy mają latać odrzutowcami F-16.

To nie pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania wsparła Ukrainę. 11 maja 2023 roku przekazała jej w tajemnicy pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nieoficjalnie: Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie potężną broń. „Prawdziwy game changer”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Problemy zdrowotne Łukaszenki. Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. "Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna"

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem jak informuje brytyjski dziennik "Telegraph" Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Emerytury
Stażowe