Prezydent Zełenski po wizytach zagranicznych: Udało się przybliżyć nasze zwycięstwo

– Wizyty we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, które złożyłem w ostatnich dniach, przybliżyły nasze zwycięstwo – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideo nagranym w pociągu powrotnym do Kijowa. Nagranie opublikowano w mediach społecznościowych.
Wołodymyr Zełenski Prezydent Zełenski po wizytach zagranicznych: Udało się przybliżyć nasze zwycięstwo
Wołodymyr Zełenski / PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

"Trzy długie dni: nasi wojskowi, nasze państwo staje się silniejsze. Jestem (tego) pewien. Znacznie silniejsze" - powiedział ukraiński przywódca.

"Na wszystkich spotkaniach omawialiśmy naszą formułę pokojową i teraz partnerzy są bardziej gotowi, by iść według ukraińskiej formuły. Jest więcej wsparcia dla naszego wstąpienia do UE, więcej zrozumienia, że wstąpienie Ukrainy do NATO nastąpi, że jest ono nieuniknione" - podkreślił Zełenski.

"Udało się przybliżyć nasze zwycięstwo"

Prezydent podziękował Włochom za pomoc w obronie ludzkiego życia: od obrony nieba do przygotowania pełnowymiarowej odbudowy Ukrainy po działaniach zbrojnych.

Wyraził wdzięczność Niemcom za największy pakiet obronny: 2,7 mld euro, systemy IRIS rożnych modyfikacji wraz z rakietami, armaty, pociski, pojazdy opancerzone. Jak dodał, Berlin będzie wspierać Kijów długoterminowo. Na ten cel przeznaczono 11 mld euro, wyłącznie na obronę. Niemcy biorą też udział w Europejskim Funduszu na rzecz Pokoju - wskazał.

Zełenski podziękował Francji za nowe możliwości dla ukraińskich wojskowych, jeśli chodzi o przeciwdziałanie rosyjskiemu terrorowi. Jak podkreślił, "jeszcze nie czas, by mówić o szczegółach". Podziękował za dodatkowe pojazdy opancerzone i pomoc w konsolidacji partnerów.

Prezydent podziękował także Wielkiej Brytanii za porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich pilotów. Tworzymy koalicję na rzecz szkolenia pilotów na nowoczesnych zachodnich samolotach - dodał.

"Wielka Brytania - tak. Polska - tak. Jestem pewien, że dołączy się Francja i inni nasi partnerzy. Kontynuujemy pracę też nad koalicją myśliwców" - powiedział na nagraniu szef państwa.

Podziękował też Londynowi za "możliwości dalekiego zasięgu" dla ukraińskich wojskowych.

"Tak więc główne rezultaty tych dni: nowa broń dla Ukrainy, szacunek dla Ukraińców, udało się przybliżyć nasze zwycięstwo" - podsumował Zełenski. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Jadwiga Emilewicz z nowym stanowiskiem

CZYTAJ WIĘCEJ: Nieoficjalnie: Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie potężną broń. „Prawdziwy game changer”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe