Krzyż Wolności i Solidarności przyznany pośmiertnie Antoniemu Włochowi jako wotum dziękczynne

Krzyż Wolności i Solidarności, przyznany pośmiertnie Antoniemu Włochowi, działaczowi Solidarności z FSM i emigrantowi politycznemu, trafił do bielskiego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej jako wotum za odzyskanie niepodległości.
Antoni Włoch  Krzyż Wolności i Solidarności przyznany pośmiertnie Antoniemu Włochowi jako wotum dziękczynne
Antoni Włoch / http://www.solidarnosc.org.pl/bbial

Uroczystość przekazania tego odznaczenia odbyła się w niedzielę 14 maja 2023 r. podczas comiesięcznej Mszy Świętej za Ojczyznę. Antoni Włoch urodził się 7 kwietnia 1946 r. w Ustroniu. Był pracownikiem Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. W sierpniu 1980 r. był jednym z organizatorów strajku w swym zakładzie. Po powstaniu Solidarności pełnił funkcję członka Prezydium Komisji Zakładowej przy FSM w Bielsku-Białej oraz członka Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie. Podczas podbeskidzkiego strajku generalnego w styczniu i lutym 1981 r. był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i jednym z sygnatariuszy porozumienia kończącego tamten zwycięski protest. Po wprowadzeniu stanu wojennego już  w grudniu 1981 r. był jednym z organizatorów podziemnych struktur Solidarności, noszących nazwę  „Trzeci Szereg Solidarności Podbeskidzia”. Zajmował się między innymi drukiem podziemnych ulotek i biuletynów. 13 maja 1982 r. został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa, a następnie internowany w Ośrodku Odosobnienia w Nowym Łupkowie, gdzie przebywał do 1 grudnia 1982 r.

17 sierpnia 1983 r. Antoni Włoch wraz z rodziną wyjechał na pobyt stały do USA, gdzie zmarł w dniu 20 czerwca 2000 r.

W 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda w uznaniu zasług Antoniego Włocha przyznał mu pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności, o który wnioskowali Jego przyjaciele z podziemnego „Trzeciego Szeregu”. Odznaczenie to odebrał w Stanach Zjednoczonych przyjaciel Zmarłego Kazimierz Szmigiel, niegdyś także pracownik FSM i więzień polityczny. Decyzją Rodziny odznaczenie to zostało przekazane do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej jako wotum dziękczynne za upadek bezbożnego komunizmu i za odzyskaną niepodległość Polski. W imieniu parafii wotum przyjął ks. prałat Józef Oleszko, gospodarz tej świątyni, a równocześnie diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego z ostatniej chwili
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego

Natalia Janoszek długo nie odpowiadała na film opublikowany przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Teraz zapowiedziała pozew.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry'ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry'ego - Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

Emerytury
Stażowe