Dyrektor Centrum Heschela pełnomocnikiem rektora KUL ds. judaizmu

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel został Pełnomocnikiem Rektora KUL ds. Relacji Katolicko-Żydowskich i Badań Naukowych w Ziemi Świętej. Na stanowisku dyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zastąpi go ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL. Wręczenie nominacji odbyło się w środę 17 maja w rektoracie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
 Dyrektor Centrum Heschela pełnomocnikiem rektora KUL ds. judaizmu
/ Centrum Heschela KUL

Pełnomocnik Rektora KUL

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że powołanie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II Pełnomocnika Rektora ds. Relacji Katolicko-Żydowskich i Badań Naukowych w Ziemi Świętej świadczy o wadze tych zagadnień dla uniwersytetu i ma na celu zwiększenie intensywności i rozbudowę relacji ze stroną żydowską. W lutym KUL rozpoczął współpracę m.in. z Uniwersytetem Bar-Ilan w Ramat Ganie, Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Planowane jest również poszerzenie współpracy z argentyńskim Seminario Rabínico Latinoamericano oraz z amerykańskimi uczelniami w Bostonie i Los Angeles.

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel kieruje na KUL Sekcją Nauk Biblijnych, jest tłumaczem Biblii Aramejskiej i badaczem literatury rabinicznej. Uzyskał doktorat z nauk biblijnych na École Biblique w Jerozolimie. Funkcję dyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela sprawował od 17 października 2022 r.

Nowy dyrektor

Nowym dyrektorem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela został ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, doktor nauk biblijnych, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, adiunkt przy katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. Doktorat obronił w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego "The Biblical Annals" oraz sekretarzem Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Jego pasją naukową jest Biblia, w szczególności listy św. Pawła.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela jest jednostką naukowo-edukacyjną KUL, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym. Centrum organizuje konferencje naukowe, wydarzenia społeczno-kulturalne oraz międzynarodowe spotkania młodzieży. Zrzesza naukowców i propagatorów pogłębiania dialogu katolicko-żydowskiego m.in. z Izraela, Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z uniwersytetami i jednostkami badawczymi w tych krajach.

Członkowie gremium

Wśród członków gremiów Centrum są m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa OFM, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, córka rabina Abrahama J. Heschela prof. Susannah Heschel, professor emeritus Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie Glenda Abramson oraz Dyrektor ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego David Rosen. Inauguracja Centrum Heschela KUL miała miejsce 17 października 2022.

Centrum Heschela KUL


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiceprzewodniczący klubu KO: Ta komisja może zostanie za naszych rządów z ostatniej chwili
Wiceprzewodniczący klubu KO: Ta komisja może zostanie za naszych rządów

W rozmowie z Radiem Plusem wiceprzewodniczący klubu KO Paweł Poncyliusz nie wykluczył, że gdyby opozycja wygrała nadchodzące wybory, komisja ds. badania rosyjskich nie zostanie odwołana.

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości – Mirosława Masłowska. Wiadomść o śmierci byłej parlamentarzystki przekazał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Emerytury
Stażowe