„Najważniejsza jest solidarność międzyludzka”. Piotr Duda spotkał się z pracownicami W&W w Lubsku

– Każda możliwość spotkania się ze związkowcami jest dla mnie wielką radością. Ale dzisiejsze spotkanie jest dla mnie wyjątkowo ważne – przekonywał przewodniczący Piotr Duda podczas odwiedzin w lubskim W&W. Przewodniczący spotkał się z pracownicami firmy, które w ubiegłym roku przeprowadziły ponad miesięczny strajk. 
Spotkanie w W&W „Najważniejsza jest solidarność międzyludzka”. Piotr Duda spotkał się z pracownicami W&W w Lubsku
Spotkanie w W&W / fot. M. Żegliński

– Jestem bardzo dumny z tego, że ponad rok temu podjęłyście tę ciężką i nierówną walkę o wasz lepszy byt, o lepsze prawa pracy, o lepsze wynagrodzenia – powiedział do zebranych na stołówce pań Piotr Duda.

O strajku w lubskim W&W pisaliśmy na łamach tysol.pl wielokrotnie. Protest w W&W trwał od 1 marca. Panie strajkowały od początku sierpnia do 8 września. – Były wzloty i upadki, były trudne chwile, ale pokazałyście, że potraficie, że dla was ta solidarność międzyludzka jest najważniejsza – przekonywał dziś podczas spotkania przewodniczący.

Wspominał też szczególnie dzień 23 sierpnia, kiedy pracodawca wyraził chęć zwolnienia przewodniczącej zakładowej Solidarności Małgorzaty Musielak.

Wówczas wasza decyzja była jedna, że pieniądze idą na bok, najważniejsza jest solidarność, przede wszystkim domagałyście się przywrócenia do pracy przewodniczącej. I to się stało przede wszystkim dzięki wam i waszej determinacji

– przekonywał przewodniczący.

Piotr Duda wręczył przewodniczącej kwiaty i podziękował za kierowanie ubiegłorocznym strajkiem, który był impulsem do walki o prawa pracownicze w wielu innych firmach.

„Dziś rozmawiamy bez emocji”

– Pamiętam, jak rok temu w tej stołówce wnosiłyście uwagi do negocjacji podczas trwania sporu zbiorowego. Nikt z nas wtedy nie spodziewał się, że 1 sierpnia to miejsce stanie się też centralnym punktem strajku. Dziś możemy już spotkać się tu i porozmawiać bez emocji

– mówił z kolei Bogusław Motowidełko, dodając, że podczas jutrzejszego Walnego Zebrania Delegatów Regionu Zielonogórskiego Małgorzata Musielak będzie kandydatką na członka Zarządu Regionu.

Przed organizacją zakładową w W&W kolejne negocjacje, które mają rozpocząć się w czerwcu tego roku. Podczas dzisiejszego spotkania omawiano z Piotrem Dudą prace nad postulatami, z którymi wystąpią pracownice W&W. Wspominano także miniony strajk, ale również wyciągano z niego wnioski. Przewodniczący przedstawił też pokrótce rozmowy z rządem na temat postulatów Solidarności.

W spotkaniu brał udział także prokurent W&W, który zapewnił, że firma chce rozmawiać z pracownikami zakładu i nie jest intencją pracodawcy łamanie prawa. 

Każde miejsce pracy na wagę złota

Także w środę odbyło się spotkanie Piotra Dudy z burmistrzem Lubska Januszem Dudojciem. Podczas rozmowy, w której brały też udział m.in. członkinie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w W&W oraz przedstawiciele Zarządu Regionu Zielonogórskiego, wspominano strajk, a także rozmawiano na temat specyfiki lubskiego rynku pracy. Prezydent Dudojć przekonywał, że każde miejsce pracy jest tu na wagę złota i ceni fakt, że pracownicy i właściciel W&W byli w stanie dojść do porozumienia. Piotr Duda z kolei przekonywał prezydenta o tym, że głos pracowników musi być słyszalny, także w perspektywie nadchodzących negocjacji w W&W. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe