Represje związkowców na Białorusi. Piotr Duda prosi minister Maląg o wsparcie na konferencji MOP

– Dla NSZZ „Solidarność” to jeden z najwyższych priorytetów. Droga którą obecnie przechodzi białoruski, wolnych ruch związkowy to droga, którą przeszedł niezależnych ruch związkowy w Polsce w czasach komunizmu. Głęboko wierzymy, że demokratyzacja, która nastąpiła w Polsce jest możliwa również na Białorusi. Potrzebna jest jednak współpraca na poziomie międzynarodowym oraz wsparcie, które będzie udzielane demokratycznej opozycji na każdym polu – podkreślił Piotr Duda w liście do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.
 Represje związkowców na Białorusi. Piotr Duda prosi minister Maląg o wsparcie na konferencji MOP
/ foto. mk

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda skierował 16 maja br. list do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg w związku ze zbliżającą się Międzynarodową Konferencją Pracy. Jednym z jej punktów będzie analiza sytuacji na Białorusi w kontekście łamania międzynarodowych standardów pracy.

– W związku z podjętą już decyzją o zastosowaniu wobec tego państwa art. 33 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, pragniemy zwrócić się do polskiego rządu o wsparcie działań, które są w tym zakresie przewidywane i aktywne uczestnictwo w dyskusjach na ten temat. Ich celem jest zapewnienie przestrzegania zaleceń Komisji Śledczej MOP przez rząd Białorusi – czytamy w piśmie.

Przewodniczący Solidarności podkreślił, że od ponad 18 lat Białoruś celowo nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z traktatów międzynarodowych i nie zrealizowała zaleceń wskazanych w sprawozdaniu Komisji Śledczej MOP, a także naruszyła prawo do wolności zrzeszania się czy rokowań zbiorowych. Co więcej "zignorowała swoje zobowiązania wobec społeczności światowej wynikające z Konstytucji MOP i traktatów międzynarodowych".

Piotr Duda przypomniał również, że po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku, czego następstwem były protesty społeczne, sytuacja jeszcze się pogorszyła, a białoruskie władze posunęły się do ostrych represji wobec pracowników, a także "zaangażowały się w celowe i systematyczne niszczenie wszystkich pozostałych niezależnych związków zawodowych w kraju".

Obecnie co najmniej 23 członków związków zawodowych jest zatrzymanych lub ich swoboda przemieszczania się jest ograniczona.

Na koniec przewodniczący Solidarności napisał, że Solidarność "pozostaje do dyspozycji w celu wspólnych konsultacji w ramach przygotowań do Konferencji".

– Dla NSZZ „Solidarność” to jeden z najwyższych priorytetów. Droga którą obecnie przechodzi białoruski, wolnych ruch związkowy to droga, którą przeszedł niezależnych ruch związkowy w Polsce w czasach komunizmu. Głęboko wierzymy, że demokratyzacja, która nastąpiła w Polsce jest możliwa również na Białorusi. Potrzebna jest jednak współpraca na poziomie międzynarodowym oraz wsparcie, które będzie udzielane demokratycznej opozycji na każdym polu – podkreślił Piotr Duda.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe