Watykan: Polka odznaczona krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice

Anna Beata Kielech, która przez ostatnich 13 lat pracowała w Sekretariacie Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, została odznaczona papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice, przyznawanym w dowód uznania za zasługi dla Kościoła. Odznaczenie przyjęła w rocznicę urodzin papieża Polaka, z rąk kard. Stanisława Ryłki.
 Watykan: Polka odznaczona krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice
/ pixabay.com/JPerqu

Odznaczona

Przez ostatnich 13 lat Anna Beata Kielech współpracowała z dotychczasowym administratorem Fundacji Jana Pawła II o. Krzysztofem Wieliczko OSPPE, zajmując się sekretariatem w watykańskiej siedzibie tej instytucji. W dowód uznania za wieloletnią pracę i za wkład w rozwijanie misji Fundacji została odznaczona jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej - krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice, przyznawanym przez Ojca Świętego jako wyraz wdzięczności za zaangażowanie na rzecz Kościoła. W dniu 103. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Anna Beata Kielech odebrała to odznaczenie w Watykanie z rąk kard. Stanisława Ryłki, wieloletniego przewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji.

Dotychczas krzyż Pro Ecclesia et Pontefice, przyznawany od 1888 r. otrzymało ponad dwustu Polaków, m.in. prof. Wanda Półtawska, dr Wanda Błeńska, abp Józef Gawlina, kard. Adam Sapieha, dziennikarz dk. Bogdan Sadowski i kardiochirurg prof. Marian Zembala. 

Fundacja Jana Pawła II

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 X 1981 r. Jest organizacją kościelną non profit, która stawia sobie za cel promowanie i realizację inicjatyw edukacyjnych, badawczych, kulturalnych, religijnych i charytatywnych, związanych z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Władzę zwierzchnią nad Fundacją sprawuje każdorazowy metropolita krakowski, obecnie abp Marek Jędraszewski, zaś przewodniczącym Rady Administracyjnej jest ks. prałat dr Paweł Ptasznik. Sekretariatem Administracyjnym Fundacji kieruje obecnie ks. prał. Dariusz Giers, pełniąc równocześnie funkcję administratora Fundacji.

azr (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe