Mniej o Rosji w Strasburgu

Mniej o Rosji w Strasburgu

Była to bodaj pierwsza sesja europarlamentu, w której agendzie nie było wprost nic o Rosji! Jednak kilka debat było niewątpliwie „okołorosyjskich”! Oczywiście trudno uniknąć tematu wojny, gdy debatuje się o współczesnej i przyszłej polityce europejskiej po wystąpieniu kanclerza Niemiec czy też gdy omawia się sytuację na Białorusi i represje, które spotykają tam przeciwników Łukaszenki.

Była też debata o eksporcie zboża z Ukrainy. A w niej Rosja musiała się siłą rzeczy pojawić jako negatywny bohater. Cztery dni sesji PE w Strasburgu rozpoczęły się od dyskusji o „Redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym”. Potem zajęliśmy się - i to miało już bezpośredni związek z Rosją, choć nie odniesiono się do niej w tytule – „Przyjęciem aktu wspierającego produkcję amunicji”. Omawialiśmy również "rosnące koszty finansowania zewnętrznego instrumentu UE na rzecz Odbudowy". Odbyła się również debata na temat „Zasobów własnych: nowego początku dla finansów unijnych – nowego początku dla Europy”. Brzmi to niczym akt strzelisty, ale co z tego wyniknie – dopiero zobaczymy.

Omówiliśmy też następujące sprawozdania:
1.    Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych,
2.    Współzarządzanie rybołówstwem w UE,
3.    Program dostarczania owoców, warzyw, mleka i przetworów mlecznych w szkołach.

Nie będę tu omawiał 1,5-godzinnej debaty z udziałem kanclerza Niemiec, bo jego oba wystąpienia były już streszczane i komentowane w Polsce. Przypomnę tylko, że Scholz wystąpił w cyklu: „Oto Europa”, co jego licznym krytykom dało asumpt do wypowiedzi jednoznacznie pokazujących kryzys współczesnej Unii i brak recept na poprawę tej sytuacji.

Przyjęto również aż siedem moich raportów dotyczących absolutoriów budżetowych dla tzw. „Wspólnych Przedsięwzięć”. Dotyczyły one:
1.     Ochrony zdrowia, a zwłaszcza leków innowacyjnych,
2.    Czystego wodoru,
3.    Wspólnego Europejskiego Przedsięwzięcia Kolejowego,
4.    Kluczowych technologii cyfrowych,
5.    Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali,
6.    Badań z zakresu Zarządzania Ruchem Lotniczym w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej,
7.    Rozwoju Energii Termojądrowej.
Omówiliśmy też sprawozdania dotyczące Serbii oraz Kosowa, a więc potencjalnych kandydatów do UE (znacznie szybciej Belgrad niż Prisztina).

Występując w debacie na temat Białorusi ,a konkretnie „Nieludzkiego traktowania i hospitalizacji czołowego przywódcy opozycji Wiktora Babaryki” -byłem autorem zabrałem głos domagając się wolności nie tylko dla tego wroga nr 1 Łukaszenki, ale też Andrzeja Poczobuta- polskiego dziennikarza, działacza Związku Polaków na Białorusi i obywatela tego kraju, który siedzi w więzieniu prawie 26 miesięcy.

Ta ostatnia debata pokazuje, że nawet jeśli oficjalnie w tytule nie ma Rosji, to i tak dyskusja odbywa się w cieniu, jaki rzuca moskiewski niedźwiedź…
Ta ostatnia debata pokazuje, że nawet jeśli oficjalnie w tytule nie ma Rosji, to i tak dyskusja odbywa się w cieniu, jaki rzuca moskiewski niedźwiedź…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (13.05.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Emerytury
Stażowe