Polityk PSL: Wspólnie z Polską 2050 zaproponujemy rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny

Wspólnie z Polską 2050 zaproponujemy rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny - tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny - przekazał PAP poseł Marek Sawicki (PSL). Jak dodał, oba ugrupowania będą prezentować propozycje programowe na wspólnych konwencjach.
Hołownia, Kosiniak-Kamysz  Polityk PSL: Wspólnie z Polską 2050 zaproponujemy rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny
Hołownia, Kosiniak-Kamysz / YouTube, Screen

27 kwietnia lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformowali o wspólnym starcie obu formacji w nadchodzących wyborach parlamentarnych, a w maju, że ich wspólny komitet wyborczy będzie nosił nazwę Trzecia Droga - Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wcześniej w lutym Hołownia wraz Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili na konferencji prasowej plan powołania zespołu, który przygotuje wspólną dla obu ugrupowań "jedną listę spraw do załatwienia" po wygranych wyborach.

Sawicki został zapytany przez PAP o program wyborczy komitetu - Trzecia Droga. Poseł PSL przypomniał, że oba ugrupowania przedstawiły jakiś czas temu tzw. listę wspólnych spraw. "To jest 21 zagadnień, a będzie ich kolejnych co najmniej 21 zaprezentowanych na kolejnych konwencjach, które będziemy wspólnie realizować" - zapowiedział Sawicki.

Według niego, w każdych relacjach koalicyjnych spisuje się wszystkie sprawy "co, do których w jakimś sensie, w jakimś zakresie się zgadzamy i chcemy je wspólnie realizować". "I je ogłaszamy jako sprawy uzgodnione, potwierdzone" - powiedział poseł ludowców. Ale - jak dodał - "musi być też katalog spraw, w których mamy swoje różnice i pozostawiamy sobie wolność w zakresie wypowiedzi i prezentacji". "Ale, to naprawdę będzie margines" - podkreślił Sawicki.

Poseł PSL zaznaczył, że program komitetu - Trzecia Droga będzie "wspólny". "Od tego jest wspólny zespół programowy, który to przygotowuje, analizuje, ocenia. I będzie on sukcesywnie przedstawiany" - zaznaczył Sawicki.

Na uwagę, że kwestią w której oba ugrupowanie się różnią jest np. waloryzacja świadczenia 500 plus, Sawicki przyznał, że jest to prawda, ponieważ - jak mówił - Polska 2050 nie chce waloryzacji, a PSL chce, ale dla aktywnych zawodowo.

"Natomiast wspólnie przedstawimy inne rozwiązania w zakresie wsparcia rodziny, czyli tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny" - poinformował poseł PSL. I - jak dodał - "wtedy kwota wolna od podatku będzie dotyczyła każdego członka rodziny - i tego dorosłego, i tego dziecka". "Będziemy mieli sytuację, gdzie zarobione pieniądze zostają w rodzinie, a nie rodzina czeka na łaskę państwa" - powiedział Sawicki.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "tam, gdzie rzeczywiście są różnego rodzaju problemy życiowe, czasami zwyczajna jakaś forma niedostosowania zawodowego, społecznego, to tam musi być polityka społeczna, państwo opiekuńcze i tam państwo musi zwyczajnie dopłacić". "Ale, to musi być realizowane w formie systemów pomocy społecznej, a nie w formie grantów rozrzucanych z helikoptera" - dodał.

"Taka wspólna propozycja jest przygotowywana, jest przygotowany ten nowy system podatkowy w zakresie podatków od dochodów osobistych, żeby można było rozliczać podatek w ramach każdego członka rodziny, czy żeby zwielokrotniać te kwoty wolne od podatku" - powiedział Sawicki.

Polska 2050 powstała po tym, jak Szymon Hołownia wziął udział w wyborach prezydenckich w 2020 r., zdobywając trzecie miejsce z wynikiem 13,87 proc. PSL w obecnym Sejmie funkcjonuje w ramach klubu parlamentarnego Koalicja Polska, w skład którego obok ludowców wchodzi Unia Europejskich Demokratów, a także kilku polityków konserwatywnych, którzy opuścili PO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe