Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. "Pracodawcy i pracownicy muszą kierować się zasadą powszechnej solidarności"

Za nami VIII Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Języka Polskiego w Henrykowie rozpoczęły się w niedzielę 21 maja. Wielu wiernych zdecydowało się dotrzeć na miejsce pieszo przybywając jeszcze w sobotę wieczorem.
 Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa.
/ fot. Region Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność"

Podczas polowej Mszy Świętej, której przewodniczył Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, wierni wspólnie dziękowali za opiekę Bożą ludzi pracy i ich rodzin.

– Maj jest miesiącem maryjnym. Pamiętamy nasze mamy czy babcie modlące się przy przydrożnych kapliczkach. Ale maj jest tez miesiącem, kiedy papieże ogłaszali słynne encykliki. 15 maja 1881 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum novarum. To dało podwaliny pod ład społeczny i gospodarczy, a wtedy był to czas wielkich nierówności społecznych – mówił w homilii abp Kupny.

Przypomniał, że robotnicy nie godzili się wówczas na nienormowany czas pracy i brak cywilizowanych form zatrudnienia, co dotyczyło również kobiet i dzieci. Efektem tego były narastające nastroje rewolucyjne, które zrodziły idee socjalistyczne, negujące prawa własności, co było fałszywą drogą, na co zawsze zwracał uwagę Kościół.

– W nauce społecznej Kościoła jest mowa, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą kierować się zasadą powszechnej solidarności. Państwo powinno otoczyć wszystkich pracowników opieką prawną, bo całą swoją potęgę zawdzięcza pracy. Encyklika Papieża mówiła też o prawie robotników do zrzeszania się w związki zawodowe. Z tej właśnie inspiracji zaczęły powstawać chrześcijańskie związki zawodowe. Wkładem papieża Jana Pawła II w naukę społeczną Kościoła była m.in. encyklika o pracy Laborem exercens – zaznaczył metropolita wrocławski, który na zakończenie pobłogosławił całemu światu pracy.

Kazimierz Kimso podziękował Krajowemu Duszpasterzowi Ludzi Pracy za opiekę Matki Boskiej  i błogosławieństwo dla ludzi pracy. Wyraził także swoją wdzięczność, że podczas homilii Metropolita Wrocławski przypomniał nauczanie papieskie dotyczące ludzi pracy.

Jak co roku, podczas Mszy Św. obecne były relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności.

Do Henrykowa zjechali przedstawiciele pracodawców, rzemieślników i związkowców z dolnośląskiej „Solidarności”. Przybyli również mieszkańcy Henrykowa i okolic z przedstawicielami władz samorządowych. Szczególnymi gośćmi na Mszy Św. byli europoseł Beata Kempa, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Michał Wójcik.

Po eucharystii, pielgrzymi spędzili słoneczne popołudnie w Henrykowie i doskonale się bawili przy muzyce zespołu WrocLove Giuitar Top.

Kliknij, by zobaczyć pełną fotorelację z Pielgrzymki na stronie Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Emerytury
Stażowe