Legion "Wolność Rosji" i Rosyjski Korpus Ochotniczy wkroczyły na terytorium Federacji Rosyjskiej

Do mediów społecznościowych trafiły informacje o zniszczeniu przejścia granicznego Ukrainy z Rosją w obwodzie biełgorodzkim. Za akcją stoją walczące po stronie Ukrainy rosyjskie formacje wojskowe – Rosyjski Legion "Wolność Rosji" i Rosyjski Korpus Ochotniczy. Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Ważne Legion
Ważne / tysol.pl / grafika własna

Rosyjski Korpus Ochotniczych po godzinnym przygotowaniu artyleryjskim wkroczył w kilku miejscach do obwodu biełgorodzkiego Federacji Rosyjskiej. W ataku biorą udział czołgi, helikoptery, artyleria i inne środki napadu. Wiadomo już, że na niektórych pojazdach nie ma oznaczeń ukraińskich. W kilku miejscach (np. wieś Dronówka) trwać mają zaciekłe walki. Trwa ostrzał posterunków granicznych po stronie rosyjskiej. Władze Biełgorodu zwołać miały pilne posiedzenie sztabu kryzysowego. Zwołano również posiedzenie władz obwodu. Oj dzieje się...

– napisał na Twitterze ekspert i analityk ds. obronności Artur Micek. Informacje o tym, że Rosyjski Korpus Ochotniczy wraz z Legionem "Wolność Rosji" wkroczyły na teren Federacji Rosyjskiej pojawiły się również na oficjalnych kanałach społecznościowych w/w formacji. Wcześniej zamieszczono tam oświadczenia, w których żołnierze powyższych grup wzywały do walki i nawołały, by "położyć kres dyktaturze Kremla".

Rosjanie nie tylko zostali zaskoczeni i byli nieprzygotowani do obrony własnego terytorium, ale reagują w sposób mocno opieszały. RDK i inne jednostki dostają wręcz zachętę do ponawiania takich działań. Za każdym razem wchodzą głębiej i prowadzą działania o większej skali

– komentuje na Twitterze Michał Nowak, ekspert ds. bezpieczeństwa, autor cyklu Raport z Frontu dot. wojny na Ukrainie. 

Rzecznik Kremla zabiera głos

Powyższe informacje skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Władimir Putin został poinformowany o próbie wtargnięcia ukraińskich sabotażystów do obwodu biełgorodzkiego. Celem sabotażu w obwodzie biełgorodzkim jest próba zminimalizowania politycznych skutków utraty Artemiwska [Bachmutu - red.] przez Ukrainę

– poinformował Pieskow.

Kim są ochotnicy z Legionu "Wolność Rosji"?

Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji" to organizacje, które wspierają stronę ukraińską. 22 maja poinformowały one, że przekroczyły granicę z Rosją i zaatakowały posterunki graniczne w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. Po godzinie 14. Legion informował, że trwa "atak" na Grajworon. Mieszkańcy tej miejscowości widzieli przelatujące śmigłowce i słyszeli odgłosy eksplozji. Nad przejściem granicznym między Rosją a Ukrainą widać kłęby gęstego dymu. Kanał „ПРЯМИЙ” potwierdza, że najprawdopodobniej jest to rezultat działań podjętych przez rosyjskich ochotników. 

Legion powstał z Rosjan i Białorusinów, którzy opowiadają się po stronie ukraińskiej. Dołączyli oni do wojsk ukraińskich, najczęściej po tym, jak zostali pojmani jako jeńcy wojenni.

Liderzy organizacji informują, że dążą do wywieszenia flagi wolnej Rosji na Kremlu. W mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie, w którym zapewniono, że Rosja będzie wolna od Putina. 

Zostańcie w domach, nie stawiajcie oporu i nie bójcie się. Nie jesteśmy waszymi wrogami. W przeciwieństwie do zombie Putina nie ruszamy cywilów i nie wykorzystujemy ich do własnych celów. Wolność jest blisko!

– głoszą wpisy publikowane w mediach społecznościowych przez Legion "Wolność Rosji".

 

 


 

 


 

 


 
Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe