Prezydent RP Andrzej Duda przybył do Londynu. Podano plan wizyty

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Londynu, gdzie weźmie udział w konferencji na temat obronności. Jak zapowiedział prezydencki minister Marcin Przydacz, w stolicy Wielkiej Brytanii Duda będzie mówił o wojnie na Ukrainie, szczycie NATO w Wilnie, a także będzie zachęcał przedstawicieli biznesu do inwestycji w Polsce.
prezydent Andrzej Duda  Prezydent RP Andrzej Duda przybył do Londynu. Podano plan wizyty
prezydent Andrzej Duda / PAP/Marcin Obara

Pierwszym punktem programu roboczej wizyty polskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii będzie udział w otwarciu sesji popołudniowej Londyńskiej Konferencji ws. Obronności, którą zaplanowano na godz. 16 czasu lokalnego. Następnie Andrzej Duda odwiedzi Polski Ośrodek Społeczno–Kulturalny, a o godz. 19. spotka się z przedstawicielami Polonii.

W środę, drugiego dnia wizyty, prezydent spotka się o godz. 16.05 czasu lokalnego z prezesem Dow Jones and Company Almarem Latourem i weźmie udział w Wall Street Journal CEO Council Summit. Na godz. 18.10 zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami mediów.

Andrzej Duda z wizytą w Londynie

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział przed wylotem do Londynu, że w swoich wystąpieniach prezydent będzie mówił o wojnie na Ukrainie i spodziewanej ukraińskiej kontrofensywie, a także o przyszłej odbudowie tego kraju.

„Pan prezydent dostał specjalne zaproszenie do dyskusji z uwagi na naszą ekspertyzę i naszą ponadprzeciętną wiedzę na temat tego, co dzieje się na wschód od naszych granic, a także z uwagi na fakt, że nasza analiza dotycząca polityki rosyjskiej i sytuacji w Europie Wschodniej przez ostatnie tygodnie okazywała się trafna” - wskazywał Przydacz.

Jak mówił, wizyta to także kolejny element przygotowań do szczytu NATO w Wilnie.

„Cały czas pracujemy nad tym, aby agenda szczytu NATO w Wilnie była jak najbardziej korzystna z perspektywy Polski. Mówię o dalszej adaptacji NATO do zagrożeń, o kontynuacji polityki obrony i odstraszania, odpychania Rosji jak najdalej od naszych granic” - dodał.

Prezydent będzie także zachęcał biznes do inwestowania w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Pan prezydent udaje się na te spotkania po to, aby tworzyć atmosferę politycznego wsparcia i dobrej współpracy dla polskiego biznesu” - dodał.

Londyńska Konferencja nt. obronności to dwudniowe, coroczne spotkanie poświęcone obronności i bezpieczeństwu, organizowane przez King's College London School of Security Studies. Jak wskazują organizatorzy, głównymi tematami tegorocznej konferencji będą m.in. wojna na Ukrainie i płynące z niej lekcje, przyszłość NATO i bezpieczeństwo europejskie, a także rozwój sztucznej inteligencji.
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Za dużo się pocisz? Źle. Za mało? Też niedobrze


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Emerytury
Stażowe