W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych liberalny KOD chce sprowokować "Solidarność"

KOD zarezerwował gdański Plac Solidarności na 31 sierpnia i... zaprosił NsZZ solidarność jako gościa. W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych liberalny Komitet Obrony Demokracji chce sprowokować związek. Czy chcą konfrontacji z Solidarnością?
domena publiczna W 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych liberalny KOD chce sprowokować "Solidarność"
domena publiczna / Wikimedia Commons
Maciej Chudkiewicz

– To bezczelna prowokacja – tak Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność określa zaproszenie na wspólne świętowanie 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, jakie pomorski Komitet Obrony Demokracji wysłał do Związku. – To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – czytamy w stanowisku.
Choć główne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się w Lubinie, w 35. rocznicę krwawych wydarzeń w tym mieście, to silnej reprezentacji Solidarności nie zabraknie także w Gdańsku.

Zawłaszczanie święta

– KOD (zapewne z TW „Bolek”) chce zawłaszczyć 31 sierpnia Plac Solidarności i Pomnik Poległych Stoczniowców! Milczałem, gdy prowokator SB „Bolek” twierdził, że założył Wolne Związki Zawodowe, ale protestuję, by KOD reprezentował Solidarność! – napisał na Twitterze Krzysztof Wyszkowski, słynny opozycjonista PRL, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych i uczestnik strajku sierpniowego 1980 r.
W reakcji na zaproszenie obradujące w czwartek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność przyjęło stanowisko, uznając zaproszenie za prowokację i ostrzega, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30 lat, spotkają się ze zdecydowaną reakcją. „Każdy ma prawo manifestować, świętować i korzystać z wolności słowa. Jednak jeśli ktokolwiek przy okazji naszych uroczystości będzie nam to prawo próbował ograniczać, ostrzegamy, że zdecydowanie się temu przeciwstawimy” – napisano w stanowisku podpisanym przez Piotra Dudę, przewodniczącego NSZZ Solidarność.#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe