XV Kongres EKZZ. Solidarni z pracownikami firm transportowych

Drugi dzień obrad XV Kongresu EKZZ upłynął pod znakiem dyskusji o wartościach. Rozmawiając o prawach pracowników, nawiązano m.in. do strajku pracowników z Gruzji i Uzbekistanu zatrudnionych w polskich firmach transportowych w Niemczech.
XV Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych XV Kongres EKZZ. Solidarni z pracownikami firm transportowych
XV Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych / fot. flickr.com/photos/etuc-ces

Drugi dzień obrad Kongresu EKZZ zaczął się od dyskusji: „Jakie działania ze strony instytucji UE mają na celu promowanie rokowań zbiorowych i Europejskiego Filara Praw Socjalnych w obliczu oszczędności”.

Esther Lynch, sekretarz generalna EKZZ, prowadziła na ten temat rozmowę z Nicolasem Schmitem, komisarzem europejskim ds. pracy i praw socjalnych, a także członkami Parlamentu Europejskiego Dennisem Radtke i Agnes Jongerius. Wielokrotnie nawiązywali do wydarzeń w Gräfenhausen.

Przypomnijmy, w kwietniu na terenie Niemiec grupa kierowców z Gruzji i Uzbekistanu – zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia przez polskie podmioty LUKMAZ, AGMEZ oraz IMPERIA – zaprzestała pracy. Przyczyną były zaległości w wypłacie wynagrodzeń i brak przejrzystości co do zasad wynagradzania. Brak było także dokumentów płacowych pracowników. Strajk pracowników próbowano przerwać siłą. Członkowie EKZZ, a także zaproszeni na Kongres goście potępili działania pracodawcy, który doprowadził do tej sytuacji.

Dyskusja na temat wartości

Dziś dyskutowano także nad kolejnymi rozdziałami Programu Działań EKZZ na lata 2023–2027. Przegłosowano kształt rozdziału drugiego pt. „Razem zmieniamy przyszłość pracy na dobre”.  Podczas głosowania nad nim delegacja NSZZ „Solidarność” wstrzymała się od głosu, wyrażając wątpliwości wobec niektórych zapisów w tym rozdziale zbyt mocno wkraczających w kwestie światopoglądowe, a nie dotyczących bezpośrednio praw związkowych, w tym także tych dotyczących Zielonego Ładu.

Podczas dyskusji nad tym rozdziałem poruszano szereg problemów, m.in. równość kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, kwestie przeciwdziałania przemocy seksualnej, a także te dotyczące sztucznej inteligencji wkraczającej na rynek pracy. Hans-Erik Skjaeggerud z norweskiego związku zawodowego YS przekonywał:

– Jeśli technologia będzie dobrze wykorzystywana, może dać nam korzyści. Ale jest też ryzyko, które nie dotyczy tylko polityków, ale też związkowców i wszystkich ludzi na świecie. Dlatego musimy mieć silne prawodawstwo dotyczące sztucznej inteligencji w miejscu pracy, które zagwarantuje, że ostateczne decyzje nadal będą należeć do człowieka.

Z kolei Mariet Vanderstukken z belgijskiego FGTB-ABW podkreślała konieczność walki o prawa pracownicze kobiet: – Niskie płace, emerytury, brak żłobków, darmowa praca w domu, która powoduje duży stres i nie daje kobietom wytchnienia, przemoc psychiczna, seksualna – to problemy, z jakimi spotykają się kobiety. Musimy wszyscy walczyć o zmianę tego stanu rzeczy – apelowała.

W dyskusji pojawiły się też silne głosy w kwestii praw nauczycieli w miejscach pracy oraz zasady jednakowej płacy za tę samą pracę, a także kwestia kształcenia ustawicznego. Jan-Pieter Daems z holenderskiego CNV mówił: – Nie ma gwarancji, że ukończone studia dadzą nam miejsce pracy aż do emerytury. Nie ma gwarancji, że studia, które skończyliśmy, będą nam potrzebne na rynku pracy, dlatego musimy wspierać dążenie do kształcenia się i dopasowywania do rynku pracy przez pracowników.

Nagroda im. Briana Bercussona

Drugiego dnia obrad wręczono także Nagrodę EKZZ im. Briana Bercussona dla najlepszej pracy doktorskiej napisanej na temat praw pracowniczych i związkowych.

Brian Bercusson był jednym z najbardziej znanych wykładowców szkoły prawa pracy w Cambridge i autorytetem w dziedzinie prawa pracy. Odegrał znaczącą rolę w rozwoju europejskiego prawa pracy. Przez wiele lat był kluczowym doradcą Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

Laureatką nagrody została Marta Lasek-Markey z Wydziału Prawa Trinity College Dublin.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe