Słowa polskiego generała wywołały międzynarodową burzę

– Przygotujmy się na powstanie na Białorusi, bo to się stanie. Chodzi o to, żebyśmy nie przespali tego momentu – powiedział generał w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak. Jego słowa wywołały międzynarodową burzę.
Ważne! Słowa polskiego generała wywołały międzynarodową burzę
Ważne! / grafika własna

Trzeba być gotowym do wsparcia tych oddziałów, które będą prowadziły operację przeciwko Łukaszence. Mamy powody, żeby im pomagać, tak jak pomagamy Ukraińcom

– mówił Waldemar Skrzypczak, który uważa, że takie „powstanie” spotka się z powszechnym poparciem Białorusinów, Rosja nie pomoże Łukaszence, a Polska powinna się spodziewać fali uchodźców.

Międzynarodowa burza

Wypowiedź generała Skrzypczaka została wykorzystana przez rosyjską propagandę.

Polska przygotowuje się do zbrojnego zamachu stanu na Białorusi i udziału w jego militarnym wsparciu” – podała rosyjska agencja RIA Nowosti, która uznała, że jest to potwierdzenie teorii Łukaszenki o planowanym ataku Zachodu na Białoruś.

CZYTAJ TAKŻE: Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot skazani. Ogromna kara

Były wiceminister obrony RP gen. Waldemar Skrzypczak powiedział, że Warszawa przygotowuje się do zbrojnego zamachu stanu na Białorusi i uczestniczy w jego militarnym wsparciu. Według niego Białorusini, którzy obecnie uczestniczą w działaniach wojennych na Ukrainie, mogą wziąć udział w powstaniu” – czytamy na kanale należącym do kremlowskiego propagandzisty Władimira Sołowiowa.

Polska stała się odskocznią do zbrojnego przejęcia władzy na Białorusi i poprze zamach stanu operacją wojskową. (…) Przypomnijmy, że przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka wielokrotnie wyrażał obawy przez groźbą ekspansji zachodniej w związku z koncentracją wojsk w pobliżu zachodniej granicy kraju i groźbą dostaw broni z Ukrainy” – stwierdziła z kolei Irina Elagina z portalu telewizji Zvezda finansowanej ze środków Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes PiS ma powody do obaw. Zobacz najnowszy sondaż

„Oprócz dalszego pompowania Ukrainy coraz bardziej śmiercionośną bronią ofensywną, w sąsiedniej Polsce mówi się o gotowości obalenia prezydenta Białorusi Łukaszenki, pozbawiając Rosję jej ostatniego oficjalnego sojusznika” – uważa Siergiej Marżecki z portalu topcor.ru.

Na wypowiedź zwróciły uwagę również ukraińskie media. Agencja UNIAN pisze, że Polska „przygotowuje się do powstania na Białorusi i zamierza je poprzeć” i zwraca uwagę na hybrydową operację przeciwko Polsce, jaką przy pomocy przemytników ludzi prowadzą służby białoruskie na polsko-białoruskiej granicy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe