Fuzja lubelskich instytucji kultury. Solidarność: To zamach na niezależność

Solidarność i pozostałe związki zawodowe działające w trzech lubelskich instytucjach kultury zaapelowały o zatrzymanie fuzji i nietworzenie jednej instytucji pod nazwą Opera Lubelska.
 Fuzja lubelskich instytucji kultury. Solidarność: To zamach na niezależność
/ Fot. pixabay.com

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie wraz czterema innymi związkami zawodowymi sprzeciwiają się planowanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego połączeniu instytucji kultury – Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur oraz Teatru Muzycznego w Lublinie – w jedną instytucję pod nazwą Opera Lubelska, na czele której ma stanąć dyrektor Teatru Muzycznego pani Kamila Lendzion. 

W liście otwartym opublikowanym 10 maja br. związkowcy wyrazili swoje oburzenie wobec planów lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego i podkreślili, że każda z tych instytucji kultury realizuje odmienne założenie programowe. 

– Fuzja oznacza podporządkowanie, rezygnację z dotychczasowych założeń i ich przeformułowanie. Jest zamachem na niezależność, dorobek, tradycję, wypracowaną markę i pozycję w środowisku. Uderza w poczucie tożsamości budowanej przez pokolenia, także w poczucie tożsamości odbiorców kultury w województwie lubelskim. Wszyscy wieloletni pracownicy będą musieli walczyć o przetrwanie w nowych, niesprecyzowanych i przez to stresujących warunkach – przestrzegają związkowcy. 

Podkreślili również, że nie sprzeciwiają się współpracy pomiędzy tymi instytucjami, a jedynie ich ujednoliceniu, które doprowadzi do „wyjałowienia oferty kulturalnej”. 

– Nie wyobrażamy sobie również współpracy z proponowaną na stanowisko dyrektora panią Kamilą Lendzion. Doniesienia prasowe ukazujące jej sposób komunikowania się z pracownikami są wysoce niepokojące – zaznaczyli w piśmie. 

Wobec powyższego Solidarność i pozostałe związki zawodowe zaapelowały o zatrzymanie fuzji i nietworzenie jednej instytucji pod nazwą Opera Lubelska. Związkowcy liczą na solidarność zawodową Artystów Muzyków i wszystkich, którzy chcą wesprzeć ich „w walce o wysoką kulturę muzyczną w Polsce”. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Emerytury
Stażowe