Przewodniczący „S” w świdwińskim ZUK zwolniony z pracy. „Byliśmy niewygodni”

Tomasz Kruk od pięciu lat zarządzał Cmentarzami Komunalnymi w Świdwinie, a także pełnił funkcję Społecznego Inspektora Pracy w świdwińskim ZUK. 
 Przewodniczący „S” w świdwińskim ZUK zwolniony z pracy. „Byliśmy niewygodni”
/ fot. NSZZ Solidarność przy ZUK w Świdwinie - Facebook

W dniu 10 maja br. Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Świdwinie Artur Ziemba zwolnił z pracy przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w świdwińskim ZUK Tomasza Kruka oraz jego zastępcę Agatę Gontarczuk. 

Tomasz Kruk od pięciu lat zarządzał Cmentarzami Komunalnymi w Świdwinie, a także pełnił funkcję Społecznego Inspektora Pracy w ZUK. 

Związkowcy podkreślają, że sumiennie wykonywali swoje obowiązki i byli dobrymi pracownikami, a decyzja pracodawcy była bezpodstawna, dlatego zapowiadają walkę o przywrócenie ich do pracy. 

– Byliśmy niewygodni, ale wrócimy z jeszcze większą siłą. Obiecujemy! Zgodnie z art. 38 Kodeksu pracy o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, pracodawca wcześniej przed wręczeniem wypowiedzenia umowy, zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową. W piśmie powinna być podana faktyczna przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy. Brak takiego powiadomienia jest podstawą do uznania wypowiedzenia jako dokonane niezgodnie z prawem – podkreślili związkowcy z Solidarności. 

Pracownicy Zakładu Usług Komunalnym w Świdwinie zrzeszyli się w Solidarności w marcu 2022 roku, by skuteczniej walczyć o podwyżki wynagrodzeń. Niskie pensje, ledwo przekraczające poziom płacy minimalnej to jedna z głównych bolączek w firmie. Związkowcy domagali się 20. procentowych podwyżek pensji i weszli w spór zbiorowy z pracodawcą, który obecnie znajduje się w fazie mediacji. 

– Zarzucono mi, że nie sprzedałem spróchniałego drzewa, które wycięto na cmentarzu, tylko oddano je firmie, która dokonała wycinki, a także to, że zamówiłem telefon po tym, jak policja zatrzymała już służbowy aparat i nie chciałem go oddać, gdyż uważam, że to moje narzędzie pracy – powiedział przewodniczący Tomasz Kruk w rozmowie z Głosem Koszalińskim. Dodał przy tym, że obarczono go również odpowiedzialnością za brak porządku w ewidencji grobów – miał wykazać 134 groby do ponowienia opłaty, podczas gdy inwentaryzacja wykazała 1400 takich grobów.

Głos w sprawie zabrał również Zarząd Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże" NSZZ "Solidarność", którego oświadczenie publikujemy poniżej.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie z ostatniej chwili
Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie

W Bułgarii wybuchła polityczna afera, w którą zamieszana jest przewodnicząca Komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

Hiszpania: Premier Sanchez rozwiązał parlament ogłosił przedterminowe wybory z ostatniej chwili
Hiszpania: Premier Sanchez rozwiązał parlament ogłosił przedterminowe wybory

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w poniedziałek rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ich termin wyznaczył na 23 lipca. Decyzja ma związek z porażką partii Sancheza w niedzielnych wyborach regionalnych i lokalnych.

Emerytury
Stażowe