Gisotti: wciąż odkrywamy świadectwa świętości Jana Pawła II

Ta książka jest nie tylko wyjątkowym spojrzeniem za kulisy codziennego życia Jana Pawła II, ale przede wszystkim osobistym świadectwem o jego świętości. W tym duchu zapiski byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej, Joaquína Navarro-Vallsa komentuje Alessandro Gisotti, który był dyrektorem ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W Madrycie odbyła się właśnie dyskusja nt. tej książki zatytułowanej „Moje lata z Janem Pawłem II”.
Jan Paweł II, 1980 Gisotti: wciąż odkrywamy świadectwa świętości Jana Pawła II
Jan Paweł II, 1980 / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Red Cross Unit München-Nord 3 Harthof/Hasenbergl

Zapiski rzecznika

Gisotti, który osobiście znał Navarro-Vallsa i miał okazję przeprowadzić z nim wiele wywiadów dla Radia Watykańskiego podkreśla, że zapiski byłego rzecznika są wielowątkowe. Na tle pontyfikatu Jana Pawła II ukazują wiele problemów ludzkości, które tak bardzo zajmowały Ojca Świętego, ale przede wszystkim dokumentują świadectwo świętości jego życia, którego cechą charakterystyczną, jak mówi Gisotti, było totalne zawierzenie Bogu we wszystkim.

- Zdawać by się mogło, że wszystko już zostało napisane i powiedziane o Karolu Wojtyle, Janie Pawle II i jego pontyfikacie. Był to długi pontyfikat, który zmienił historię i na wiele sposobów był już opowiadany, czytany i badany. Jednak ta obszerna, bo 600-stronnicowa książka jest czymś wyjątkowym, gdyż Navarro-Valls, który był rzecznikiem Jana Pawła II przez ponad 20 lat opisuje go nam, powiedziałbym, zakulisowo, w sposób do tej pory niespotykany – mówi Gisotti. 

Jan Paweł II nieznany

Rozmówca wskazuje, że „z tej intymnej opowieści płynie świadectwo o świętości Karola Wojtyły”. - Widoczne jest to szczególnie w zapiskach dotyczących długiego czasu jego choroby, gdy totalnie zawierzył się Bogu. On, który był nazywany atletą Boga, który tak wiele podróżował po świecie, co w jakiś sposób pokazywało nie tylko jego siłę fizyczną, ale i duchową wraz z postępem choroby stracił możliwość poruszania, ale nawet głos, a mimo to pozostał mocno zakorzeniony w Bogu. Oddał mu się totalnie, z przekonaniem, że przyjmie wszystko, co Bóg mu przeznaczył, nawet cierpienie - zauważa.

- Mnie osobiście uderza sposób, w jaki Navarro-Valls opisuje swój własny ból, swoje własne cierpienie, którego doświadczał towarzysząc z bliska choremu papieżowi aż do ostatnich chwil. Z kart tej książki widać jasno, że łączyła ich więź ojca z synem. To czyni tę książką wyjątkową - podkreśla Gisotti.

Vatican News / Madryt


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Emerytury
Stażowe