Szokujące. Burza po artykule austriackiego dziennikarza, który przypisuje Polakom współwinę Holokaustu

"[W Polsce – red.] coraz częściej dochodzi do incydentów antysemickich, a agencje rządowe oczerniają i grożą niezależnym historykom" – pisze na łamach "Neue Zürcher Zeitung Deutschland" syn niemieckiego zbrodniarza wojennego, publicysta Martin Pollack, wywołując ostrą reakcję wśród polskich internautów.
Auschwitz-Birkenau /
Auschwitz-Birkenau / "Neue Zürcher Zeitung Deutschland" / Wikipedia - domena publiczna / screen Twitter

Polski rząd rozprawił się z historykami, których badania rzucają cień na bohaterski obraz narodu. Dotyczy to zwłaszcza Holokaustu

– głosi publikacja opublikowana na łamach NZZ. To szwajcarskie pismo, które – szczególnie wobec Polski – zazwyczaj przyjmuje punkt widzenia niemieckich mediów. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że autorem tego moralizatorskiego i atakującego Polaków za rzekomą współwinę za Holokaust tekstu jest Martin Pollack – austriacki pisarz i tłumacz, syn zbrodniarza wojennego SS Gerharda Basta, odpowiedzialnego m. in. za zbrodnie dokonane na cywilnej ludności Warszawy.

"Rządowe kampanie nienawiści"

W dzisiejszej Polsce wypowiedzi, według których obywatele polscy nie przejmowali się eksterminacją Żydów, są surowo odrzucane, a nawet zabronione. Każdy, kto twierdzi coś takiego, musi spodziewać się ostrej reakcji prawicowego konserwatywnego rządu PiS, ze zniesławieniem, surowymi sankcjami, a nawet postępowaniem karnym

– skarży się Martin Pollack, określając działania polskiego rządu jako "rządowe kampanie nienawiści". Twierdzi, że ich ofiarą padła m.in "znana i szanowana na całym świecie badaczka Holokaustu Barbara Engelking", na którą spadła "bezprecedensowa kampania nienawiści, zainicjowana przez najwyższych urzędników państwowych". 

Engelking podkreślała heroiczną postawę tych Polaków, którzy pomagali Żydom i ratowali ich od niechybnej śmierci, ale zwracała uwagę, że są to pojedyncze przypadki

– przypomina haniebne słowa badaczki Pollack i dodaje, że "większość polskich sąsiadów odwracała wzrok, a nawet brała udział w prześladowaniach w taki czy inny sposób". Twierdzi także, że w związku z działalnością polskiego rządu ws. Engelking [badaczce ostro odpowiedzieli m.in premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Przemysław Czarnek, a jej słowa zostały zgłoszone prokuraturze – red.], "atmosfera w Polsce pozostaje zatruta". 

Coraz częściej dochodzi do incydentów antysemickich, a agencje rządowe oczerniają i grożą niezależnym historykom (...) Polscy obywatele i naród polski są wściekli i urażeni. To przebiega jak czerwona nić przez długo gotujący się spór, który osiąga teraz nowy punkt kulminacyjny

– twierdzi Pollack. 

Internauci odpowiadają

Publikacja wywołała ostrą reakcję wśród polskich internautów na Twitterze. 

Obrzydliwe. Ubrana w szaty "wyższości moralnej" kompletna ignorancja. Buta. Obraza dla ofiar

– komentuje red. naczelny Tysol.pl, Cezary Krysztopa. 

Jesteście moralnymi zwyrodnialcami. Co trzeba mieć we łbach, żeby będąc potomkami brutalnych, masowych morderców, którzy wywołali dwie najkrwawsze wojny światowe oskarżać swoje ofiary o współudział w masowych zbrodniach? Budzicie odrazę i odruchy wymiotne...

– pisze internauta o nicku Harpoon. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka niespełna dwa lata temu we wsi Borowce k. Częstochowy. Poszukiwania podejrzanego są kontynuowane - podał w czwartek rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

Problemy zdrowotne Łukaszenki. Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. "Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna"

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem, jak informuje brytyjski dziennik „Telegraph”, Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Emerytury
Stażowe