Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Algorytm Polaka podbił Azję

Słowa, które powinny wybrzmieć wszędzie. Polska wedle najważniejszego na świecie konkursu programistycznego, jest światowym liderem programowania!
Internet. Ilustracja poglądowa Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Algorytm Polaka podbił Azję
Internet. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

To jest najważniejszy surowiec XXI wieku. Mogę już przekazać, że na naszym YouTube "This Is It" niebawem ukaże się pierwszy taki wywiad na żywo z współtwórcą Chata GPT z zespołu Open AI. Miałem to szczęście, że rozmowę w partnerstwie z  IDEAS NCBR przeprowadzałem po wczorajszym skądinąd bardzo dobrym wywiadzie z twórcami Chata GPT na UW. Dopytałem o to, co ze strony gości nie wybrzmiało.

 

Miron Mironiuk

Wywiad ważny. O przyszłości Chata GPT. O etyce i sposobie prac nad kodeksem. O tym, czego możemy się naprawdę spodziewać. Ale jedno mogę ujawnić już. Polacy mają fundamentalny wpływ na rozwój kolejnej wersji Chata GPT.  Przygoda Open AI rozpoczęła się od zespołu w 20 % polskiego. Pomysłodawcą jest w zasadzie Polak. Chciałbym, aby każdy z nas wsłuchał się w słowa wypowiedziane przez Mirona Mironiuka. Człowieka, który w wieku 33 lat w kilka lat w świecie AI zdobył polską wiedzą i intelektem szczyt. Polska AI została wyceniona na ponad 2 miliardy zł. Zwłaszcza politycy. 

„Jako Polacy myślimy, że naszym największym hitem eksportowym są jabłka i gry komputerowe. A to tak naprawdę nasi programiści. I to nie jest nasza żadna mitomania. To wyniki najważniejszego na świecie konkursu programistycznego. Jeśli spojrzymy na dane z ostatniej dekady, Polska jest na czwartym miejscu! Rosja. Chiny. USA. Polska! Co jest fascynujące, mamy tylko jeden medal mniej niż USA pomimo, że populacja USA jest dziewięć razy większa od Polski. Gdy spojrzymy na ilość medali przypadających na jednego obywatela, Polska jest światowym liderem programistycznym. Pomyślcie, jak niesamowicie jest to ważny nasz zasób naturalny. Żyjemy w XXI wieku. Gdybyście mogli wybrać pomiędzy jabłkami, najlepszym złożem diamentów a najlepszymi programistami, co byście wybrali? To oczywiste, że programistów. Bo to będzie dużo bardziej wartościowe, niż złoża diamentów. Mamy w Polsce najważniejszy na świecie zasób naturalny, o który zabijają się wszyscy. Jednocześnie, jako gospodarka jesteśmy na 50 miejscu na świecie jeśli chodzi o PKB na głowę. Musimy nadrobić resztę świata. Kraj, który ma tak ogromny potencjał intelektualny, nie powinien być tak biednym krajem”

Odsłuchajcie rozmowy z Mironem pod linkiem. To piękne wprowadzenie do kolejnego wywiadu z Open AI. Temat będę kontynuował, pokazując tu w najbliższych tygodniach naprawdę wyjątkowych ludzi. Ja nic więcej dla promocji polski zrobić nie mogę. Dziękuję Miron za Twoją odwagę w wypowiadaniu poniższych słów!  


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24 z ostatniej chwili
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24

Rząd Stanów Zjednoczonych podziela obawy związane z ustawami, które może się wydawać, że pozwalają na zmniejszanie zdolności głosujących do głosowania na tych, na których chcą głosować, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie – oświadczył na antenie TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Zdaniem byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego słowa amerykańskiego dyplomaty to „niebywały skandal dyplomatyczny”.

Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Emerytury
Stażowe