Wzięli kredyty, kupili mieszkania i nie mają gdzie mieszkać. Tragedia mieszkańców Stargardu

15 rodzin mieszkających w bloku przy ul. Armii Krajowej w Stargardzie od ponad roku nie może wrócić do własnych mieszkań ze względów bezpieczeństwa. W połowie maja ubiegłego roku w budynku doszło do pęknięcia ścian. Uszkodzenia były tak duże, że podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców.
Blok przy ul. Armii Krajowej w Stargardzie Wzięli kredyty, kupili mieszkania i nie mają gdzie mieszkać. Tragedia mieszkańców Stargardu
Blok przy ul. Armii Krajowej w Stargardzie / fot. Twitter

Portal Stargard Naszemiasto zwraca uwagę, że rodziny nadal nie mogą wrócić do swoich mieszkań, mimo że regularnie płacą czynsz, a niektórzy spłacają kredyty, które zaciągnęli, by zakupić mieszkanie.

Serwis cytuje rzeczoznawców budowlanych, którzy stwierdzili, że „ilość błędów, przede wszystkim projektowych branży konstrukcyjnej w przedmiotowym budynku jest znaczna, dużo nieprawidłowości może jeszcze pojawić się w ciągu dalszych obserwacji i sprawdzeń”.

„Tracimy poczucie nadziei”

Jak podkreśla Mateusz Bareja, członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, mieszkańcy muszą udowadniać, że to nie oni są sprawcami tego zdarzenia. – Pomimo prowadzonego postępowania w prokuraturze, w dalszym ciągu nie wiemy, jak to się skończy, a koszty ponosimy my wszyscy, mieszkańcy tego budynku – zaznaczył.

– Patrząc na ilość uchybień w naszym bloku, przede wszystkim konstrukcyjnych, powoli tracimy poczucie nadziei, że to znajdzie jakiś pozytywny finał, ponieważ od roku nikt się nami nie zainteresował – dodał.

Rodziny sfrustrowane niemocą urzędów postanowiły poprosić o pomoc wicewojewodę zachodniopomorskiego Mateusza Wagemanna oraz polityka Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego.

„Zorganizowaliśmy konferencję prasową z Mateuszem Wagemannem. Kierujemy prośby mieszkańców Stargardu do ministra Zbigniewa Ziobro ws. objęcia śledztw nadzorem Prokuratury Krajowej i ich znaczne rozszerzenie: kto odebrał budynek, czy dokumentacja była prawidłowo prowadzona, czy nie zawinili urzędnicy, czy deweloper nie wyzbywa się majątku i wiele, wiele innych kwestii. W pełni działamy w tej sprawie z mecenasem reprezentującym mieszkańców” – oświadczył w mediach społecznościowych Matecki.

Jak dodał, chętnym poszkodowanym zasugerowano możliwość skorzystania z darmowej pomocy prawnej i materialnej w ramach Funduszu Sprawiedliwości.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie z ostatniej chwili
Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie

W Bułgarii wybuchła polityczna afera, w którą zamieszana jest przewodnicząca Komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

Hiszpania: Premier Sanchez rozwiązał parlament ogłosił przedterminowe wybory z ostatniej chwili
Hiszpania: Premier Sanchez rozwiązał parlament ogłosił przedterminowe wybory

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w poniedziałek rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ich termin wyznaczył na 23 lipca. Decyzja ma związek z porażką partii Sancheza w niedzielnych wyborach regionalnych i lokalnych.

Emerytury
Stażowe