Franciszek Kopeć ponownie na czele jeleniogórskiej „Solidarności” 

Dzisiaj w Mysłakowicach pod Jelenią Górą odbyło się XXXV Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”. 
 Franciszek Kopeć ponownie na czele jeleniogórskiej „Solidarności” 

W zebraniu wzięło udział wielu znamienitych gości, z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” na czele. Wśród gości byli również m.in. Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk, Bogdan Orłowski, przewodniczący Regionu Zagłębie Miedziowe, Krzysztof Nowicki, wiceprezes PKN Orlen, Sławomir Wochna, dyrektor KWB Turów. 

- Za nami pięcioletnia kadencja naszej działalności wybrukowana różnymi przeszkodami, nie tylko związanymi ze specyfiką związkową, ale również ze zdarzeniami wyjątkowymi takimi jak pandemia, czy też napaść Rosji na Ukrainę. Nie jesteśmy jakąś enklawą oddzieloną od zewnętrznego świata i w związku z tym musieliśmy dostosować naszą działalność do tych wyjątkowych wydarzeń. Pragnę wyrazić, że zdaliśmy ten egzamin na ocenę pozytywną 

- uczestników WZD przywitał Franciszek Kopeć, przewodniczący regionu, który następnie przystąpił do podsumowania mijającej kadencji. Wśród licznych akcji protestacyjnych i działań związkowych warto przypomnieć m.in. manifestacje w obronie wyrzuconych związkowców w Castoramie. Walka ta okazała się dużym sukcesem jeleniogórskiej „Solidarności”, bowiem po dwóch latach związkowcy na mocy wyroków sądowych zostali przywróceni do pracy. Innym sukcesem mijającej kadencji były działania negocjacyjne i promocyjne w Przedsiębiorstwie HORMANN, co poskutkowało zwiększeniem uzwiązkowienia o ponad 100 proc. 

Oczywiście najistotniejszym wydarzeniem w ostatnich pięciu latach była walka w obronie KWB Turów. Związkowcy z regionu brali licznie udział w akcjach manifestacyjnych we Wrocławiu, Warszawie i finalnie w Luksemburgu. Turów został obroniony i wciąż pozostaje priorytetem dla Regionu Jeleniogórskiego. 
Wśród innych działań związku można wymienić m.in. wizytowanie biur poselskich i senatorskich w sprawie zwiększenia wynagrodzeń strefy publicznej, zbieranie podpisów pod projektem ustawy o emeryturach stażowych, pikieta w Lubsku w sierpniu 2022 r., udział w Marszu Papieskim w Krakowie, pikieta przed Zakładem Porcelany „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. 

- Nikt nie obiecywał nam, że będzie łatwo i biorąc pod uwagę miniony pięcioletni okres faktycznie los nie szczędził nam bardzo trudnych zakrętów. To, że udało nam się przebrnąć przez problemy pandemii, ataku na kompleks Turów, negatywne efekty bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę, to zasługa naszego solidarnościowego współdziałania i wzajemnego solidarnościowego wsparcia 

- podsumował Franciszek Kopeć. 

Następnie delegaci udzielili absolutorium przewodniczącemu i zarządowi regionu oraz przystąpili do wyboru władz na nową kadencję. Delegaci powierzyli Franciszkowi Kopciowi misję dalszego kierowania prac regionu. 

- W następnej kadencji będziemy wspólnie zastanawiać się nad metodami walki o nasze podstawowe prawa, które dotyczą całej społeczności związkowej. Ze swojej strony deklaruję pełne zaangażowanie w inicjatywy, w akcji organizowanej przez nasz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”

– usłyszeliśmy od Franciszka Kopcia. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe