Dr Grzegorz Majchrzak: Bezpieka osiągnęła pewne sukcesy, ale nie była w stanie kierować „Solidarnością”

Bezpieka osiągnęła pewne sukcesy, ale nie była w stanie kierować „Solidarnością” - powiedział w poranku TVP Info dr Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
zrzut ekranu Dr Grzegorz Majchrzak: Bezpieka osiągnęła pewne sukcesy, ale nie była w stanie kierować „Solidarnością”
zrzut ekranu / TVP Info

"Solidarność" była czymś więcej niż związek zawodowy. Była ruchem społecznym.  Związkowcy z czasem się radykalizowali. Ja jestem zwolennikiem tezy, że stan wojenny nie był nieuchronny. Ryszard Bugaj kiedyś mi powiedział ważne słowa: stan wojenny zniszczył "Solidarność", a uratował mit "Solidarności". Bo nie była ona w stanie spełnić pokładanych w  niej bardzo wysokich oczekiwań.

- mówił historyk IPN  w TVP Info.

Ekipa Wojciecha Jaruzelskiego nie widziała innego rozwiązania, jak rozwiązanie siłowe. Tym bardziej, ze nie udało się przejąć kontroli nad "Solidarnością".

- dodał.

Czym innym jest "Solidarność" podziemna, czym innym jest ten ruch społeczny, któy powstał i czym innym jest związek zawodowy działający do dziś. Ale wszystkie je łączą ludzie, którzy od 80-tego roku do dzisiaj są członkami "Solidarności" i w tym sensie ta tradycja należy do samej "Solidarności"

- powiedział dr Majchrzak pytany o to, czy ktoś inny ma prawo zawłaszczać tradycję "S".

- SB próbowała wpływać na "Solidarność", ale ta konieczność sięgnięcia po stan wojenny pokazuje, że jej się to nie udało. Bezpieka osiągała pewne sukcesy, ale były to drobne sukcesy. Nie była w stanie sterować i kierować działalnością "Solidarności".

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe